Hotel Śródmiejski może być wyższy. Mogą powstać tu apartamenty

1
947
fot. Google Maps

Radni dziś pochylili się nad uchwałą dotyczą zmian w okolicy byłego hotelu Śródmiejskiego (obecnie  City Boutique Hotel). – Zmianą, którą chcemy wprowadzić w tym planie jest podwyższenie z pięciu do sześciu kondygnacji tego budynku – wyjaśniał dziś Dariusz Lesicki, wiceprezydent miasta. Zmiany mają dotyczyć głównie nowszej części hotelu. Radni przychylili się do zmian.
Wiele pytań do uchwały

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta pojawiły się pytania o zasadność podwyższenia obiektu, a także ilość miejsc parkingowych i rozbudowę obiektu w stronę podwórza u Jadźki. Radnego Brachmańskiego zaniepokoiła wysokość budynku. I pytał, czy budynek będzie wyższy od pozostałych obiektów na deptaku. W odpowiedzi wyjaśniano, że plany były konsultowane z Wojewódzką Konserwator Zabytków. – Tam są bardzo mocno wyartykułowane obostrzenia co do wysokości, żeby ta bryła nie wchodziła w dachy budynku obok, czyli budynku historycznego – wyjaśniał wiceprezydent Lesicki.  Podkreślano także, że jeśli chodzi o walory historyczne to są obiekt złożony jest jakby z dwóch jednostek: jednej, która jest starym budynkiem i tam obowiązują obostrzenia konserwatorskie i drugi budynek, który nowo wybudowanym budynkiem.

Co będzie zmienione?
Co z rozbudową obiektu i zmianą funkcji? – Jeśli chodzi  o kwestię rozbudowy to plan miejscowy, który w tej chwili zmieniamy to jest plan z 2013, który już wówczas określał stan wskazywany na tym rysunku jako obszar możliwości rozbudowy tego obiektu. Także my w tej chwili nic nie zmieniamy, tylko dajemy możliwość podwyższenia o jedną kondygnację, która jest pod szczególnymi obostrzeniami pani konserwator  – tłumaczył D. Lesicki.

Czy będą tu mieszkania?
Pytano także o plany, jakie ma inwestor wobec tego budynku. – Mamy tam wpisane funkcje mieszkaniowe. Jaką wiedzę ma miasto, co inwestor planuje? Jakie będzie przeznaczenie tego obiektu? – pytał radny Marcin Pabierowski. Dariusz Lesicki podkreślał, że wniosek który został złożony nie precyzuje czy będzie to w części hotel, czy powstaną tu apartamenty. – Nie jestem w stanie jednoznacznie wyjaśnić jaki typ funkcji będzie realizowany w tym obszarze – tłumaczył D. Lesicki.

Czy będzie wyburzany?
Sławomir Kotylak pytał o to, czy budynek będzie wyburzany: W tej chwili nie jestem w stanie określić, czy zostanie w  całości zburzony czy zostanie zmodernizowany. To jest kwestia inwestora, który musi podjąć decyzję i to on będzie inwestycję realizował. 

Co z parkingami?
Kilku radnych w tym m.in. Marcin Pabierowski (PO), Jacek Budziński (PiS) podnosili kwestię parkingów.  – Co z parkingami? – pytał radny Pabierowski. A radny Budziński podkreślał, że mieszkańcy ciekawi są jak będzie rozwiązana kwestia miejsc postojowych. – Czy będzie hala garażowa? – pytał J. Budziński. W odpowiedzi prezydent J. Kubicki wyjaśniał, że teren za budynkiem należy do inwestora i to on będzie decydował, co z tym zrobić. Ale będzie musiał przestrzegać przepisów. – Minimalna liczba miejsc parkingowych to jedno miejsce na jeden lokal mieszkalny – wyjaśnił D. Lesicki. A prezydent J. Kubicki dodał: – Jest zapis w planie, że inwestor ma zbilansować ilość miejsc parkingowych jeden do jednego. Dodał także, że zrealizowanie tych zapisów leży w gestii inwestora. – Może to być hala garażowa, może w innym sposób zagospodarować teren, ale odpowiednia liczba parkingów musi być – wyjaśniał.

Za wysoki, czy nie?
Swoją opinię wyraził także radny Paweł Zalewski. – Dla mnie jest to wyrównanie linii zabudowy, czyli dopasowanie do formy pierzejowej. O wiele gorszym efektem wizualnym dla starówki nie jest to, ile tych pięter jest, ale właśnie ta forma architektoniczna taka estetyka PRL-owska. Jeśli by budynek został zmieniony, to deptak by skorzystał – wyjaśnia. A radny Brachmański zalecał: Ja bym prosił, żebyście zajrzeli na Google Street View. Zobaczcie jak wygląda ten odcinek wysokości a potem wyobraźcie sobie, co będzie jak będzie jedno piętro dodatkowo. Na podstawie tego będziecie mogli podjąć decyzję.

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę: za było 18 radnych, 1 był przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Jakby wyburzyć wszystkie po-niemieckie budynki i zbudowac nowe. Jest już barak z lodami zabazgrolony. To moze jakiś kibel ?

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here