Bandaże kohezyjne a adhezyjne – różnice oraz zastosowanie

0
74

Gdy dojdzie do urazu, często znajdujemy się w niekomfortowej sytuacji wyboru środków opatrunkowych w aptece – kolejka się niecierpliwi a my nie wiemy, które materiały kupić. Lepiej zdobyć wiedzę wcześniej, aby następnie w razie nieszczęśliwego wypadku od razu mieć świadomość, jakie środki są potrzebne a nawet pójść o krok dalej i wyposażyć w nie domową apteczkę wcześniej, zanim staną się niezbędne. Wśród często spotykanych pojęć znajdują się bandaże kohezyjne i adhezyjne. Czym się różnią i który z nich wybrać?

Kohezja i adhezja – wyjaśnienie pojęć

Specyfika bandaży adhezyjnych i kohezyjnych kryje się w ich nazwie. Kohezja jest zjawiskiem fizycznym manifestującym się w postaci oporu, jaki stawiają ciała poddawane sile w celu ich rozdzielenia. Im większa kohezja tym trudniej będzie rozłączyć dwa ciała. W przypadku materiałów opatrunkowych kohezja oznacza więc silne przyleganie do siebie, bez użycia kleju. Bandaż kohezyjny zaczepia się sam o siebie, dzięki specjalnej strukturze włókna. Nie trzeba go wiązać ani sczepiać, co znacznie ułatwia zaopatrzenie urazu.

Adhezja w fizyce to proces łączenia z sobą dwóch ciał. Jeśli mówimy o materiałach opatrunkowych, adhezja oznacza po prostu użycie kleju w celu zapewnienia połączenia środka ze skórą pacjenta. Oznacza to, że opatrunku nie trzeba dodatkowo wiązać, ponieważ posiada on warstwę samoprzylepną.

Kiedy wskazany jest bandaż kohezyjny?

Bandaże kohezyjne mogą być z powodzeniem stosowane zarówno przez pracowników medycznych, jak i przez osoby niewykwalifikowane, w warunkach domowych. Bardzo łatwo się je reguluje – w przypadku pomyłki wystarczy oderwać bandaż i przyczepić go w innym miejscu, nie straci on swoich właściwości.

Świetnie nadają się one do podtrzymywania opatrunku w trudnych miejscach – ruchomych czy ciężko dostępnych. Sprawdzą się również do podtrzymania klasycznego opatrunku, np. w przypadku silnego krwawienia. Wybór bandaży kohezyjnych znajdziesz na https://eplaster.pl/pl/c/Bandaze-kohezyjne-samoprzylepne/201.

Warto przy tym pamiętać, że właściwości kohezyjne nie zapewniają kompresji – opatrunek kohezyjny jest wystarczająco mocny, by utrzymać się na ranie, ale nie generuje leczniczego uścisku. W tym celu należy zastosować specjalne środki.

Wskazania do stosowania bandaży adhezyjnych

Bandaże adhezyjne to specyficzna grupa środków opatrunkowych, charakteryzująca się specyficznym zastosowaniem. Są to tzw. taśmy kinezjologiczne a wykorzystują je w swojej pracy głównie fizjoterapeuci i osteopaci. Popularne tejpy nie stanowią zabezpieczenia opatrunku i nie są stosowane na rany i skaleczenia, ale w sytuacji zespołów bólowych czy urazów w obrębie mięśni i stawów.

Tejpy przykleja się bezpośrednio na skórę. Dzięki zmniejszeniu napięcia mięśniowego, przynoszą one natychmiastową ulgę w przypadku bólu i obrzęków mięśni. Stabilizują stawy, odciążają je, zwiększają przepływ krwi i limfy, a zatem wspierają proces leczenia. Bandaże adhezyjne powinny być zakładane wyłącznie przez specjalistów, jako że realnie wpływają na pracę układu kostno-stawowo-mięśniowego.

Adhezyjne bandaże nie stanowią zatem alternatywy dla bandaży kohezyjnych – ich przeznaczenie jest zupełnie inne i nie są one stosowane zamiennie.

Inne opatrunki z klejem i bez

Poza bandażami adhezyjnymi i kohezyjnymi, mamy do wyboru liczne środki opatrunkowe innego typu, samoprzylepne lub nie. Wśród materiałów bez kleju najpopularniejsza jest gaza jałowa lub niejałowa w postaci gotowych kompresów, świetnie nadająca się zarówno do odkażania, jak i do bezpośredniego zabezpieczenia ran o małym wysięku. Można ją stabilizować za pomocą klasycznych, dzianych bandaży, wymagających docięcia i związania lub sczepienia.

Najpopularniejszym rodzajem środków opatrunkowych adhezyjnych są natomiast plastry, występujące w różnych odmianach i rozmiarach. Są wśród nich materiały na drobne skaleczenia, przeznaczone do użytku domowego, jak i specjalistyczne opatrunki na trudne rany – np. plastry na odleżyny, plastry hydrożelowe czy chłonne plastry do obficiej krwawiących ran.

Środki opatrunkowe adhezyjne i kohezyjne różnią się przede wszystkim sposobem umieszczania na powierzchni ciała. Najlepiej dysponować oboma rodzajami, aby w razie wypadku móc zadecydować, który sprawdzi się najlepiej. Również w przychodniach lekarskich czy w prywatnych gabinetach, warto posiadać różnorodne materiały, dzięki czemu udzielenie pomocy pacjentowi może się odbyć szybko, fachowo i trafnie. W domu przyda się przede wszystkim bandaż adhezyjny oraz plastry – założenie tejpów wymaga interwencji specjalisty.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here