Zwolnienie z opłat za ogródki gastronomiczne. Tak, ale nie dla tych z automatami do gier?

0
389
Gastro Protest Zielona Góra
fot. ZielonaNews.pl

Podczas wtorkowej sesji rady miasta radni debatowali nad zwolnieniem z opłat właścicieli restauracji. Chodziło o opłaty za ogródki gastronomiczne. Uchwałę jednak ściągnięto z porządku obrad i trafi na sesję w przyszłym miesiącu.
Zwolnienie z opłat za ogródki gastronomiczne w Zielonej Górze

Wydawać by się mogło, że zwolnienie z opłat za ogródki gastronomiczne zostanie jednomyślnie przyjęte przez radę i nie wzbudzi kontrowersji. Wszak miałaby to być forma pomocy dla branży gastronomicznej, która jest jedną z tych, która najbardziej ucierpiała podczas pandemii. Tak się jednak nie stało. Poszło o kwestie etyczne i estetyczne dotyczące automatów do gier.

1 zł za ogródek gastronomiczny
Plan był prosty – właściciele ogródków gastronomicznych zapłacą symboliczną kwotę 1 zł.  Miała to być forma pomocy dla branży gastronomicznej. – Jako miasto możemy w tym pomóc dając możliwość obniżenia opłat zajęcie pasa drogowego pod ogródki. Projekt uchwały obejmuje okres od 01 kwietnia do 31 października 2021r, ponieważ sezon letni funkcjonowania ogródków gastronomicznych obejmuje okres od kwietnia do października danego roku – czytamy w projekcie uchwały.

A co z automatami do gier?
Pojawiły się jednak wątpliwości i dotyczyły kwestii automatów do gier. Radna PiS Bożena Ronowicz zwracała uwagę, że takie automaty rażą estetycznie i etycznie. – Czy ta obniżka będzie dotyczyły tylko ogródków gastronomicznych, czy to kawiarnianych, czy też będzie dotyczyła automatów do gry hazardowej? Czy takie ogródki, które będą prowadziły tego rodzaju działalność będą w tej bonifikacie – pytała Ronowicz.  Piotr Barczak z PiS dodał: Jedno takie zagranie na automacie to koszt 5 zł. Proszę o zwrócenie uwagi, co w tych ogródkach się znajduje. Chodzi o wspólną przestrzeń publiczną.

Poprawki trzeba wynegocjować

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk wyjaśnił, że trudno w uchwale rozróżnić te elementy. – Pomoc nasza wynika z oczekiwań branży gastronomicznej. Rezygnujmy z wpływów dotychczasowych. I dodał: Pierwszy raz słyszymy tego typu uwagi. Stoimy na stanowisku, że należy zwolnić wszystkich. Tę kwestię będziemy rozpatrywać i możemy wrócić z poprawką tej uchwały, którą wynegocjujemy na odpowiedniej komisji po rozmowach z przedstawicielami branży.

Takie graty psują architekturę
Do dyskusji włączyli się także radni Koalicji Obywatelskiej. Radny Dariusz Legutowski zwrócił uwagę, że wśród mieszkańców pojawiają się zastrzeżenia co do automatów i przygotowywana jest specjalna petycja.  Radna Ronowicz podkreślała: ja bym prosiła, żeby umieścić w tym projekcie uchwały, takie zaznaczenia, że ta radykalna obniżka dotyczy tylko ogródków prowadzących stricte działalność gastronomiczną. Jeśli pojawią się inne urządzenia hazardowe, wrzutowe cena ogródka powinna być taka jak dotychczas. Chcę również zaznaczyć, że takie graty bardzo psują architekturę. 

W tym roku tak, a w przyszłym nie?

Radny KO przyznał, że propozycja poprawek mu się podoba. – Czy radny Kasza nie mógłby się wypowiedzieć skoro jest tutaj przedstawicielem, więc i tak konsultacje dobywają się głównie z nim. To niech się wypowie – tłumaczył. Radny Kasza nie zabrał jednak głosu w dyskusji. Z kolei radny Filip Gryko z Zielona Razem przekonywał: Pomoc branży gastronomicznej jest bardzo potrzebna. A jego klubowy kolega Andrzej Brachmański dodał: Pytanie, czy chcemy pomagać na pół gwizdka, czy na cały gwizdek. Te automaty im w jakiś sposób pomagają. Moje zdanie jest takie, że w tym roku jeszcze bym im pozwolił, niech trochę odetchną, staną na nogi. Natomiast w przyszłym roku proponowałbym żeby te aparaciki z tych ogródków zniknęły.

Uchwała wycofana
Ostatecznie Krzysztof Kaliszuk poprosił o wycofanie uchwały z obrad. – Po skonsultowaniu na odpowiedniej komisji wrócimy do tej uchwały w czerwcu – wyjaśnił. Szacuje się, że dochody budżetu w 2021r. z tego tytułu mogą ulec obniżeniu o około 83 500,00zł.

Co o tym sądzicie? Weźcie udział w naszej sondzie! 

Czy miasto powinno obniżyć opłaty za ogródki gastronomiczne także dla tych z automatami do gier?

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here