ZUS rozdaje pieniądze. Chodzi o bezpieczeństwo w pracy

0
2143
fot. ZielonaNews.pl

50 mln zł – aż tyle Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje przeznaczyć na wsparcie przedsiębiorstw, które chcą poprawić warunki bezpieczeństwa w pracy. Ruszył kolejny konkurs na dofinansowanie tego typu działań. Wnioski można składać od 15 lipca do 16 sierpnia 2019 r.– Każdego roku, w wypadkach przy pracy ginie kilkanaście osób a kilkadziesiąt zostaje rannych. Warto więc zainwestować w systemy, które zapobiegną lub złagodzą ich skutki. Finansowanie działań związanych z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym to ustawowy obowiązek ZUS. Dofinansowane mogą być działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w miejscu oraz utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych przez całą  ich aktywność zawodową – namawia Agata Muchowska, rzecznik ZUS w woj. lubuskim.

Czytaj dalej za reklamą —> Kto może starać się o pieniądze?

W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłatą składek i podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. – W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw procent dofinansowania będzie największy, bowiem firmy zatrudniające od 1 do 9 osób mogą otrzymać 90 proc. dofinansowania (nawet do 140 tys. zł). Przedsiębiorstwa, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników nie więcej niż 80 proc, zatrudniające od 50 do 249 – maksymalnie 60 proc, a duże firmy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. – do kwoty 500 tys. zł – informuje A. Muchowska.

Czytaj dalej za reklamą —> 


Na co można przeznaczyć pieniądze?

Środki te pochodzą z funduszu wypadkowego. Dofinansowane mogą być działania, które będą bezpośrednio ograniczać niekorzystne oddziaływania w miejscu pracy. – Można więc zadbać o bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, zakupić urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem  elektromagnetycznym, zapewnić ochronę przed promieniowaniem optycznym i energią elektryczną, czy sprzęt  i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości – informuje Muchowska.

Czytaj dalej za reklamą —> 


Każdy wniosek będzie sprawdzany

Złożone wnioski ZUS sprawdzi najpierw pod kątem formalnym – czy są kompletne i poprawne. Następnie merytorycznie oceni je Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który będzie także odpowiedzialny za kontrolę projektu. Analiza obejmie m.in. ocenę czy wskazane cele są szczegółowo opisane, realne i określone w czasie, adekwatność działań do czynników ryzyka występujących w firmie, zgodność rozwiązań z przepisami oraz ocenę, jak dane rozwiązania przełożą się na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Dopłatę może otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej www.zus.pl/prewencja. Pytania lub wątpliwości można zgłaszać elektronicznie na adres e-mail: konkurs@zus.pl w terminie od 15 lipca do 11 sierpnia 2019 r.

Źródło: ZUS

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here