ZUS: Łącznie 6 mln dni na zwolnieniu lekarskim spędzili w ubiegłym roku Lubuszanie

0
161
fot. ZielonaNews.pl

W minionym roku lekarze wystawili ubezpieczonym w ZUS Lubuszanom ponad pół mln zwolnień lekarskich. – W sumie przebywali oni na zwolnieniu przeszło 6 mln dni. Na tle całego kraju to całkiem dobry wynik. Mniej nieobecności w pracy z powodu choroby było tylko w woj. opolskim i podlaskim – podsumowuje Agata Muchowska, lubuska rzeczniczka ZUS. 




Mieszkańcy woj. lubuskiego na zwolnieniach

Przeciętnie, mieszkaniec naszego województwa przebywał na zwolnieniu lekarskim ok. 12 dni, jednak należy pamiętać, że jedna osoba może w ciągu roku dostać nawet kilka zwolnień. – Ok. 45 proc Polaków co najmniej raz w zeszłym roku korzystała ze zwolnienia lekarskiego, częściej były to kobiety niż mężczyźni. Z nieobecności w pracy z powodu choroby najczęściej korzystają mieszkańcy woj. mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego a najrzadziej opolskiego, podlaskiego i lubuskiego – informuje A. Muchowska.

Ile wystawiono zwolnień?




W Lubuskiem z powodu COVID – 19 wystawiono ponad 16,5 tys. zwolnień na łączna liczbę przeszło 127 tys. dni. To jednak nie wszystkie zwolnienia lekarskie, jakie znajdują się w rejestrze. Znajdziemy tam bowiem dane dotyczące absencji w pracy z powodu choroby osób, które nie są ubezpieczone w ZUS. W sumie, wszelkich zwolnień lekarskich w naszym województwie wystawiono 570 tys. na łącznie 7 mln dni.

Na co najczęściej chorowali Lubuszanie?




Najczęstszym powodem absencji chorobowej były dolegliwości związane z ciążą, porodem i połogiem, które stanowiły ok. 17 proc. spośród wszystkich wystawionych zwolnień. 16,5 proc. zwolnień dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego; 13,1 proc. urazów i zatruć; 11,6 proc. chorób układu oddechowego i 10,5 proc. zaburzeń psychicznych, których od lat przybywa – informuje A. Muchowska.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here