Zielonogórscy policjanci ostrzegają przed oszustwami internetowymi

0
574
fot. KMP Zielona Góra

Zielonogórscy policjanci w ciągu ostatnich dwóch dni przyjęli kilka zgłoszeń o oszustwach internetowych. – Oszuści przysyłają sms o „brakujących”  50 groszach do opłaty przesyłki. W smsie podany jest link, który przekierowuje do fałszywej strony banku. W ten sposób oszuści ukradli z kont zielonogórzan już kilka tysięcy złotych – informuje Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.
Oszuści wysyłają SMS o tym, że brakuje opłaty za przesyłkę

Zakupy internetowe są coraz bardziej popularne, zwłaszcza teraz w przedświątecznym okresie kiedy zamawiamy wiele różnych przesyłek. Właśnie na tym bazują oszuści, którzy wyłudzają dane logowania do kont bankowych.
– Oszuści wysyłają zupełnie „niewinny” sms z numerem rzekomej przesyłki i informacją, że brakuje do jej opłacenia 50 groszy. Żeby „ułatwić” transakcję przesłany jest także link do strony płatności internetowych. Ta strona oferuje płatności z wielu popularnych banków i po kliknięciu w ikonę przekierowuje na stronę logowania do banku łudząco podobną do tej prawdziwej. To właśnie na tej stronie wpisując dane do logowania dajemy oszustom dostęp do naszych kont bankowych – wyjaśnia M. Barska. Oszuści wtedy zatwierdzają szybkie płatności blikiem, robią przelewy na inne konta lub nawet zaciągają kilkutysięczne kredyty.
JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED TAKIM OSZUSTWEM:
– nie klikać w podejrzane linki w wiadomościach sms lub e-mail;
– nie działać pochopnie – nawet jeśli chodzi o 50 groszy dopłaty;
– dokładnie sprawdzić wiadomość – wejść na stronę internetową gdzie dokonywaliśmy zakupu i sprawdzić stan zamówienia;
– logować się do konta bankowego tylko na zaufanej stronie swojego banku – wprowadzając nazwę strony ręcznie, a nie korzystając z „przekierowań w załączonych linkach” ;
Rozmawiajcie Państwo o tych oszustwach z bliskimi i ostrzegajcie siebie wzajemnie – żeby przedświąteczne zakupy były miłe i nie zakończyły się przykrą niespodzianką.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here