Zamówienia publiczne – co każdy powinien o nich wiedzieć?

0
222
fot. materiały prasowe

Podmioty publiczne takie jak jednostki samorządu terytorialnego, ministerstwa i im podobne, występują na rynku gospodarczym nie tylko w roli jednostek zarządzających, ale również nabywcy usług i towarów. Wybór partnera, który zrealizuje potrzeby jednostki, następuje na drodze zamówienia publicznego. Czym są zamówienia publiczne i kogo one dotyczą?

  1. Regulacje prawne
  2. Zasady zamówień publicznych

 

Przez zamówienie publiczne rozumie się odpłatną umowę, którą zawierają między sobą zamawiający i wykonawca. Po obu stronach mogą stać osoby fizyczne, prawne lub lub jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej.

 

Regulacje prawne

 

Zasady obowiązujące podczas realizowania zamówień publicznych są regulowane przez ustawę Prawo zamówień publicznych. Zawarte w niej przepisy dotyczą wszystkich elementów związanych ze składaniem zamówienia publicznego, a więc tego, kto jest zobowiązany do jego udzielenia, w jakim trybie i w jakiej formie. Co do zasady, zamówienia publiczne składają głównie jednostki sektora finansów publicznych, czyli m.in. urzędy, starostwa i ministerstwa. Niemal każde postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma charakter jawny, jest przeprowadzane w języku polskim i w formie pisemnej. Od tych zasad istnieją nieliczne wyjątki, opisane w ustawie. Zamówienia publiczne mogą mieć formę przetargów ograniczonych lub nieograniczonych, a także negocjacji z ogłoszeniem lub bez ogłoszenia, dialogu konkurencyjnego, licytacji elektronicznej, zapytania o cenę lub zamówienia z wolnej ręki.

 

Zasady zamówień publicznych

 

Zgodnie z ustawą, zamówienia publiczne przeprowadza się według kilku fundamentalnych zasad. To z nich wynikają prawa i obowiązki wykonawcy i zamawiającego. Jest ich wiele, dlatego obie strony często reprezentuje kancelaria prawna realizująca zamówienia publiczne. Obie strony są zobowiązane do przestrzegania zasad:

  • uczciwej konkurencji,
  • równości,
  • bezstronności i obiektywizmu,
  • jawności,
  • prymatu trybów przetargowych.

Podstawowym trybem przeprowadzania zamówień publicznych jest więc przetarg nieograniczony lub ograniczony. Wszyscy wykonawcy biorący udział w przetargu, muszą mieć równe szanse i nie mogą mieć związku z jednostką ogłaszającą przetarg. Według zasady jawności, ogłoszenie zamówienia publicznego powinno być ogólnodostępne, dlatego informacji o nim należy szukać na stronach internetowych konkretnych jednostek, a jeśli zamówienie opiewa na kwotę wyższą niż 30 tys. euro, w Biuletynie Zamówień Publicznych lub Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here