Zakup odzieży kolarskiej – na co warto zwrócić uwagę?

0
89
fot. materiały prasowe

Wiele z nas uwielbia jazdę na rowerze. Bez znaczenia pozostaje, czy uprawiamy jazdę na rowerze rekreacyjnie czy też profesjonalnie- w każdym wypadku do jazdy, należy się właściwie przygotować, by mogła ona sprawiać nam maksymalną radość i satysfakcję. Odzież kolarska to jeden z najważniejszych, kluczowych atrybutów każdego kolarza, który uwielbia cieszyć się doskonałym komfortem jazdy. Czym kierować się podczas jej wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę, by wybrać modele odzieży do jazdy na rowerze, która spełni nasze oczekiwania? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Odzież kolarska i jej szeroka różnorodność wyboru 

Na rynku dostępna jest szeroka, różnorodna gama produktów, które dedykowane są do jazdy na rowerze. By jednak móc wybrać modele, które dopasują się do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, należy przede wszystkim dokładnie sprecyzować własne nawyki i upodobania. To sprawi, że znacznie zawęzi się obszar naszych poszukiwań, a odzież kolarska (np. ze sklepu https://cycleshop.pl/odziez-meska,c1.html) będzie dla nas niezwykle trafionym wyborem, który zagwarantuje ochronę oraz najwyższą wygodę podczas jazdy. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę?

Warunki pogodowe oraz temperatura podczas jazdy na rowerze 

W pierwszej kolejności należy dogłębnie przeanalizować, do jakich warunków atmosferycznych i temperatur szukamy odzieży kolarskiej. Z całą pewnością różnić będą się od siebie modele do jazdy w ujemnej temperaturze od tych do jazdy powyżej 0°C. Co więcej, odzież dedykowana do jazdy w deszczu powinna cechować się wodoodpornością. Im więcej sprecyzowanych odpowiedzi uda nam się udzielić, tym lepiej uda nam się dobrać odzież kolarską.

Warstwy odzieży do jazdy na rowerze

Zarówno odzież kolarska damska, jak i męska, składa się z kilku warstw. Podczas wybierania poszczególnych modeli ubrań dedykowanych do jazdy na naszym jednośladzie, warto określić ilość warstw, którą chcemy założyć. Im większa ilość, tym większa zmienność oraz możliwość redukcji w czasie jazdy. Co więcej, przed jazdą możemy skomponować zestaw ubrań, który pozwoli nam na doskonałe dopasowanie do panujących warunków atmosferycznych. Jedna lub dwie warstwy ubrań da nam z kolei poczucie lekkości, luzu i swobody.

Własna ciepłota ciała

Podczas wyboru odzieży kolarskiej warto również zastanowić się nad własną ciepłotą ciała. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Niektórym zimno jest nawet w temperaturze +25°C, innym gorąco jest przy temperaturze ujemnej. Nie ma więc większego znaczenia sugerowanie się metkami, które informują, do jakich temperatur dedykowana jest konkretna odzież. Przede wszystkim musimy określić, czy wolimy mroźne warunki, czy wysokie temperatury.

fot. materiały prasowe

Intensywność wykonywanych treningów

Wybierając odzież do jazdy na rowerze, warto określić intensywność własnej jazdy. Może to być jazda tzw. turystyczna, krajoznawcza, „z chlebkiem”, bądź wyczynowa, która przypomina solidny trening cardio. Dla wyczynowych kolarzy dedykowana będzie odzież lekka, przewiewna. Do jazdy amatorskiej, w czasie której rzadko się przegrzewamy, postawić należy na modele cieplejsze, tworzące na naszym ciele izolacyjną warstwę.

Czas jazdy na jednośladzie

Oprócz intensywności jazdy, podczas wyboru odzieży kolarskiej warto określić także średni, przeciętny czas naszej jazdy. Ten współczynnik ma znaczenie głównie podczas wyboru rękawic oraz wkładek rowerowych do spodni. Pokonanie danego dystans jest kwestią niezwykle indywidualną. Jednym dystans 50 km uda się pokonać z 2 godziny, innym w 2 godziny uda się przejechać 20 km.

Środki finansowe przeznaczone na odzież kolarską

Odzież kolarska damska (np. https://cycleshop.pl/odziez-damska,c8.html) i męska to produkty dostępne w niezwykle szerokim przedziale finansowym. W związku z tym należy określić zakres finansowy, który chcemy przeznaczyć na zakup ubrań do jazdy rowerem. Podczas jazdy okazjonalnej, z całą pewnością nie ma większego znaczenia jakość i styl wykonania ubrań- możemy pozwolić sobie na odzież tańszą. Jeśli jednak regularnie jeździmy, a nasze treningi są intensywne i długie, wybór odzieży kolarskiej powinien paść na jedne z najbardziej profesjonalnych modeli.

Wybierz odzież kolarską, która będzie dopasowana do stylu Twojej jazdy, a z pewnością dokonany wybór przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania. Do dzieła!.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here