Protest w sprawie zabudowy skarpy w Dolinie Gęśnika (LINK DO PETYCJI)

0
668
fot. fanpage ZTUM

„Posprzątajmy nasz śmietnik w Dolinie Gęśnika!” Pod takim hasłem Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta 9 kwietnia tego roku zorganizowało kolejną akcję, podczas której nie tylko sprzątano teren Doliny Gęśnika, ale także w sposób aktywny protestowano przeciwko zabudowie tego miejsca. – Coś, co powinno być włączone do rewitalizacji, nie jest – wyjaśniła nam Joanna Liddane, prezes Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta. I dodała, że teren, o którym mowa w petycji, był pierwotnie włączony do Gminnego Programu Rewitalizacji. – W zeszłym roku zmieniono plan zagospodarowania dla tego obszaru – mówiła.

Sprzątali i podpisywali petycję

W niedzielę 9 kwietnia z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta odbyła się już kolejna akcja sprzątania Doliny Gęśnika. Akcja rozpoczęła się o godz. 11.00. Do spotkania uczestników doszło przed Orlikiem przy ul. Źródlanej. Zaplanowano sprzątanie zbocza doliny w kierunku Rzeźniczaka oraz doliny w kierunku ul. Obywatelskiej. Po trwającym około 2 godziny sprzątaniu odbyło się ognisko.

Ognisko zakończyło się po godz. 20.00. – Jest to świetna alternatywa dla dzieciaków i okazja do spotkań i rozmów na wiele ważnych tematów – powiedział Marcin Dziubek, jeden z organizatorów. Podkreślał również, że jest to idea, która cieszy cię dużym zainteresowaniem.

70 osób sprzątało Dolinę Gęśnika

Około 70 osób wzięło udział w akcji sprzątania Doliny Gęśnika. Akcja wspierana była przez miejski ZGKiM. Zaopatrzył on sprzątających w worki na odpady, rękawice oraz drewno na ognisko. – Zabrakło worków na odpady ZGKiM dostarczył 100 szt. i trzeba było jeszcze dokupić – mówi M. Dziubek.

Sprzątanie  było świetną  okazją do spędzenia wspólnie czasu wśród  przyrody. Było również okazją do dobrej zabawy i dyskusji na ważne tematy. Ognisko skończyło się po zachodzie słońca. Wykorzystano 30 choinek bożonarodzeniowych do palenia ogniska, których teraz  nie musi wywozić ZGKiM.

Spacer śladem ptasich głosów

Już za około 2 – 3 tygodnie, planowany jest spacer śladem ptasich głosów. To kolejna akcja zorganizowana przez ZTUM. M. Dziubek, wyraża nadzieję, że miasto wyda zgodę na ponowne rozpalenie ogniska, bo przecież będzie to kolejny protest mieszkańców. Wydarzenie będzie ogłoszone na Facebooku, ma mieć bardzo podobny przebieg do poprzedniego, ale zamiast sprzątania ma odbyć się spacer zakończony rozmowami przy ognisku.

Park Poetów pod opięką ZTUM od 2008 r

Niedzielna akcja jest powieleniem zeszłorocznej akcji. Od 2008 roku towarzystwo organizuje coroczne akcje sprzątania Parku Poetów w Zielonej Gorze. Akcje takie organizują również w innych częściach miasta. W taki sposób chcą pokazać, że dla wielu zielonogórzan nie jest obojętne otoczenie, w którym mieszkają.

Petycja do prezydenta Zielonej Góry. Poniżej treść petycji:

Pod petycją do dnia dzisiejszego zebrano 110 głosów. LINK DO PETYCJI KLIK

Petycja w sprawie odstąpienia od zabudowy zadrzewionej działki miejskiej nr 65/20 między ul. Źródlaną a ul. Obywatelską przy ul. Rusałki na południowym zboczu Doliny Gęśnika

My, niżej podpisani, żądamy w interesie publicznym, aby władze miasta Zielonej Góry odstąpiły od planów zabudowy zadrzewionej działki miejskiej nr 65/20 o pow. około 0,5 ha zlokalizowanej między ul. Źródlaną a ul. Obywatelską przy ul. Rusałki i aby teren ten został zagospodarowany jako zieleń parkowa ze ścieżkami spacerowymi, ławkami itp. podobnie jak pozostałe części rewitalizowanej Doliny Gęśnika.

Uzasadnienie:

Obowiązujący plan miejscowy (UCHWAŁA NR XVI.121.2015 RADY MIASTA ZIELONA GÓRA z dnia 26 maja 2015 r.) przeznacza działkę nr 65/20 pod zabudowę usługową czterokondygnacyjną. Tymczasem jest to teren sadów i naturalnych zadrzewień, na którym rośnie kilkadziesiąt dorodnych drzew i krzewów (m. in. wiele drzew owocowych oraz dębów i wierzb), a plan miejscowy przewiduje zachowanie jedynie jednego okazałego dębu. Ponadto teren ten jest ostoją wielu ptaków, płazów i drobnych ssaków. Zabudowa tego malowniczego terenu stoi w rażącej sprzeczności z zachowaniem walorów krajobrazowych i przyrodniczych doliny. Nie jest to zdanie jedynie stowarzyszenia ZTUM i mieszkańców, pokrywa się również z zapisami opracowanej na zlecenie miasta w 2015 r. „Strategii rozwoju terenów zieleni mieście Zielona Góra” oraz przygotowanego w 2010 r. na zlecenie miasta opracowania „Cenne obszary przyrodnicze na terenie miasta Zielona Góra”. Ponadto od prawie 10 lat istnieją plany utworzenia w Dolinie Gęśnika formy ochrony przyrody w formie tzw. zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, jednak do tej pory rada miasta nie podjęła w tej kwestii stosownej uchwały.

Dodatkowo dochodzi w tym kontekście dochodzi do paradoksalnej sytuacji, ponieważ w Urzędzie Miasta Zielona Góra w fazę realizacji wchodzi obecnie tak zwana „rewitalizacja” Doliny Gęśnika w rejonie ulicy Źródlanej, z której to rewitalizacji wyłączono jednak obszar wspomnianej półhektarowej działki. W ramach rewitalizacji utrzymywane będą i odtwarzane m. in. tereny zielone, w tym parki i tradycyjne sady. Trudno więc wyobrazić sobie, że w ramach rewitalizowanej części Doliny Gęśnika wydawane mają być publiczne pieniądze na odtwarzanie czegoś, co w innej części doliny już istnieje, a ma zostać zniszczone i zabudowane.

Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za odstąpieniem od zabudowy jest okoliczność, że na rozrastającym się, „wiszącym” nad Doliną Gęśnika młodym osiedlu „Dominopark” przy ul. Obywatelskiej nie zaplanowano żadnych terenów zielonych, na których mogą odpoczywać rodziny z dziećmi. Dlatego zbocze doliny pełni bardzo ważną funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, a ponadto poprawia mikroklimat gęstej zabudowy osiedla.

Za pozostawieniem działki niezabudowanej przemawiają też względy ekonomiczne, gdyż działka sama w sobie nie nadaje się pod zabudowę. W toku prowadzonych ostatnio rozważań nad budową szkoły w tym miejscu miasto samo odstąpiło od inwestycji, uzasadniając, że ze względu na ze względu na kaskadowe ukształtowanie terenu, nienośny, osuwający się grunt i linię wysokiego napięcia koszty posadowienia budynku byłyby zbyt duże.
Z powyższych względów działka nr 65/20 powinna zostać zachowana jako miejsce zielone i jako taka zostać zagospodarowana przez miasto.

Źródło fan page ZTUM

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here