Z Zielonej Góry do Berlina. PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2020/2021 dla województwa lubuskiego

0
1436
fot. ZielonaNews.pl

Nowe połączenie do Berlina oraz wyższy standard podróżowania – to najważniejsze nowości dla województwa lubuskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia 2020 roku.
W nowym rozkładzie mieszkańcy Zielonej Góry będą mogli korzystać z większej liczby pociągów PKP Intercity, będzie ich już 30. Podniesie się standard podróżowania, ponieważ znacząco zwiększy się udział kategorii InterCity (IC) wśród pociągów jeżdżących z i do stolicy województwa lubuskiego, co jest efektem programu inwestycyjnego PKP Intercity.

Nowością na torach będzie skład IC Wawel do Berlina. Jadący z Krakowa przez Katowice
i Wrocław pociąg zapewni mieszkańcom Zielonej Góry codzienne połączenie ze stolicą Niemiec oraz największymi miastami na południu Polski. Z Zielonej Góry do Krakowa, a w drugim kierunku do Świnoujścia, będzie można dotrzeć także dzięki nowemu składowi IC
Chełmoński.

Czytaj dalej za reklamą —>
Uruchomiony zostanie nowy pociąg IC Lubuszanin relacji Chełm – Zielona Góra z grupą wagonów bezpośrednich do Gorzowa Wielkopolskiego. Zapewni on dodatkową możliwość dojazdu do Poznania, Warszawy, Lublina i Chełma. Ze względu na planowane prace inwestycyjne na linii nr 358, przez część roku konieczne będzie uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej za pociągi, w tym IC Lubuszanin, na odcinku Zbąszynek – Zielona Góra Główna.

Skład IC Mehoffer łączący Kraków ze Szczecinem będzie mieć wydłużoną relację do Przemyśla, dzięki czemu Zielona Góra, Kostrzyn i Rzepin zyskają dodatkowe połączenie z Podkarpaciem. Międzynarodowy skład Berolinum z Warszawy do Frankfurtu przez Zbąszynek, Świebodzin
i Rzepin zmieni kategorię z EIC na IC, co pozwoli na zachowanie wysokiego komfortu podróżowania za niższą cenę.

Już wkrótce kolejne nowe połączenie
W nowym rozkładzie PKP intercity zaplanowało także jeszcze jedno nowe połączenie, którego start kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane
z epidemią. Decyzja o dacie jego uruchomienia zostanie podjęta na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz. Pociąg TLK
Wyczółkowski połączy Zieloną Górę ze Świnoujście i Lublinem oraz Szczecinem, Wrocławiem i Kielcami.

Zmiany w kursowaniu

Kursujący przez Kostrzyn, Rzepin i Zieloną Górę skład IC Swarożyc pojedzie w skróconej relacji Wrocław – Szczecin zamiast Katowice – Świnoujście, jak dotychczas.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych
Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Trwają prace na linii Poznań – Szczecin, w związku z czym część pociągów będzie jeździć trasą alternatywną przez Zbąszynek, Świebodzin i Rzepin.

Wpływ epidemii na siatkę połączeń

Trwająca epidemia i związane z tym ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. W związku z tym PKP Intercity na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz frekwencji w swoich pociągach może wprowadzać zmiany w siatce połączeń, dostosowując ofertę do aktualnego zainteresowania.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne podróże z PKP Intercity
Obecnie w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. Spółka  na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc.

W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.

Czytaj dalej za reklamą —>
PKP Intercity funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca października pociągi PKP Intercity przewiozły ponad 16 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem.

Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 r. wykonano ponad 260 tysięcy dezynfekcji.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej
i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali konduktorskich, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here