Będzie ponad 50% podwyżka opłat za ogrzewanie!

4
938
Podwyżki za ogrzewanie
fot. ZielonaNews.pl

Od 17 stycznia będą sporo podwyżki za ogrzewanie. Jak poinformowało nas biuro prasowe PGR Energia Ciepła S.A. średni wzrost dotychczasowych cen ciepła wyniesie 56,94 %. Stawki te mają obowiązywać do 30 kwietnia. Od maja zaplanowano obniżki.
Wzrost opłat za ogrzewanie w Zielonej Górze

W ubiegłym roku zielonogórzanie ucieszyli się z informacji, że opłaty za ogrzewanie wzrosną o 10 procent. Takie podwyżki obowiązywały od 1 października. Teraz ma się to jednak zmienić. – Średni wzrost dotychczasowych cen ciepła wyniesie 56,94 % i zacznie obowiązywać od 17 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. Wzrost cen ciepła w tym okresie stanowi rekompensatę ponoszenia przez przedsiębiorstwa energetyczne wyższych kosztów wytwarzania w sezonie zimowym, niepokrytych w obowiązującej taryfie. Natomiast od 1 maja 2023 r. nastąpi ich spadek średnio o 22,35 %. – poinformowało nas biuro prasowe PGE Energia Ciepła.

Dlaczego podwyżki?
Elektrociepłownia wyjaśnia, że zmiana taryfy dla ciepła dla Elektrociepłowni Zielona Góra jest efektem ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 listopada 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2022 r., poz. 2437).

Szczególna sytuacja, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa energetyczne
Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę wynikają ze szczególnej sytuacji, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność gospodarczą wytwarzania ciepła w kogeneracji – przede wszystkim z aktualnego otoczenia makroekonomicznego, w tym odnotowanych wzrostów cen uprawnień do emisji CO2 oraz cen paliw, które powodują, że obowiązujące taryfy nie pokrywają w pełni kosztów prowadzenia działalności gospodarczej wytwarzania ciepła w jednostkach kogeneracyjnych w 2022 roku – zwłaszcza dla jednostek kogeneracji oddanych do użytku przed 3 listopada 2010 r. a do takich należy blok gazowo – parowy w Elektrociepłowni Zielona Góra. Postępując zgodnie z jego zapisami Spółka złożyła wniosek o zamianę taryfy dla ciepła do Prezesa Urzędu Regulacji i Energetyki, który 29 grudnia 2022 r. zatwierdził nowe ceny i stawki opłat – tłumaczy  Elektrociepłownia.

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

 1. Jakie 59%
  ze 100 na 180 to jest 80% do tego róznica w vacie i podwyżki na przesył czynniki….T opnad 100%
  Widziałem już wyliczenie z EC .
  Policzcie dobrze…

 2. A w pażdzierniku była juz podwyżka 10%…
  Realnie to myślę zę bezie ponad 100%-105-100% do zeszłego roku.
  Przyjdą rozliczenia za zimę powiadoie ile wzrosło w %.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here