Wielokolorowe taśmy LED, poznaj taśmy LED RGBW

0
87
fot. materiały prasowe

Taśmy LED to świetny wybór w przypadku oświetlenia dekoracyjnego, chociaż nie tylko. Idealnie sprawdzają się one jako uzupełnienie ścianek multimedialnych, witryn, a także wiszących półek. Jak najbardziej mogą one pełnić także funkcje użytkowe. Są częstym wyborem jako oświetlenie blatu roboczego w kuchni albo luster w łazience.

Jeśli szukasz podobnego rozwiązania, być może spodobają Ci się wielokolorowe taśmy LED, które łączą w sobie zarówno walory dekoracyjne, jak i użytkowe. Można nimi sterować, w dowolnym momencie zmieniając kolor świecenia.

Co oznacza RGBW?

Wielokolorowe taśmy LED możesz znaleźć pod różnymi oznaczeniami. Najpopularniejszymi są te, określane mianem RGB. Te świecą w pełnej gamie kolorowych barw. Mogą dawać one również światło białe, natomiast to nie jest idealnie czyste. Dlatego też lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na połączeniu walorów dekoracyjnych z użytkowymi, jest wybór taśmy z oznaczeniem RGBW.

Takie modele mają wbudowane diody RGB, a do tego diody białe, świecące barwą ciepłą, neutralną lub zimną. W zależności od konkretnego typu taśmy, mogą mieć je wszystkie (są to taśmy RGBW 4w1) lub jedynie o barwie białej ciepłej czy też o barwie białej zimnej (MONO). Bardzo dobrze sprawdzają się one w domach, a także w obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie.

Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego oświetlenia, musisz wiedzieć, że będziesz potrzebować do niego specjalnego sterownika. Tylko i wyłącznie wtedy będziesz mógł albo mogła z łatwością zmieniać kolory świecenia. Zwróć także uwagę na to, aby taśma miała możliwość sterowania z poziomu aplikacji mobilnej, poprzez połączenie jej ze smartfonem za pomocą wifi. W ten sposób pilot zawsze będziesz mieć przy sobie.

fot. materiały prasowe

Jak wybrać taśmę dobrej jakości?

Na rynku dostępne są wielokolorowe taśmy LED różnych producentów. Nie wszystkie z nich spełniają swoje funkcje tak dobrze, jak powinny. Najtańsze z nich potrafią się zacinać, a nawet rozłączać. Jeśli chcesz, żeby Twoje oświetlenie działało bezawaryjnie, koniecznie postaw na takie, które będzie miało diody najwyższej jakości i odpowiednie certyfikaty (CE, RoHs). Pamiętaj też zwrócić uwagę na to, aby producent zapewniał długą gwarancję. Niektórzy dają ją nawet na 60 miesięcy.

Co jeszcze jest istotne przy wyborze wielokolorowej taśmy LED? Znamionowa trwałość oraz stopień ochrony. Najlepiej byłoby, aby mogła świecić przynajmniej przez 30000 h. Znamionowa trwałość w przypadku taśmy wysokiej jakości może wynosić nawet 50000 h.

Jeśli chodzi o stopień ochrony, ten również powinien być jak największy. Zwłaszcza, jeśli planujesz zamontować ją w miejscu, w którym jest dość wilgotno. Wtedy tez najlepiej sprawdzi się taśma o stopniu ochrony IP54 lub IP65. W salonie czy sypialni możesz zamontować taką, która jest niehermetyczna. To oznacza, że wystarczający będzie stopień ochrony na poziomie IP20.

Sprawdź pełną ofertę oświetlenia LED w sklepie ELED.pl

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here