Widzenie przestrzenne bywa niezbędne, czyli o korzyściach z dwojga oczu

0
163

O tym, jak ważne jest poprawne działanie wszystkich naszych zmysłów, przekonujemy się zazwyczaj dopiero wówczas, gdy zaczynają niedomagać. Szczególnie wielu informacji o otaczającym nas świecie dostarcza nam wzrok. Jedną z jego cech, którą możemy się cieszyć, jest widzenie przestrzenne, dzięki któremu możemy np. ocenić w jakich odległości znajdują się poszczególne obiekty, czy prawidłowo rozpoznać ich bryły.

Co nam daje dwoje oczu?

Dzięki temu, że posiadamy parę oczu, nasz mózg tworzy informację o dostrzeganym przez nas widoku z dwóch różnych obrazów – jako że każde oko spogląda na niego z nieco innej perspektywy. Dzięki temu właśnie zachodzi zjawisko rozbieżności dwuocznej, dające nam możliwość odczuwania głębi przestrzeni. Kolejnym z istotnych procesów jest akomodacja. Mięśnie rzęskowe oczu zmieniają kształt soczewek po to, byśmy mogli widzieć znajdujące się w różnych odległościach przedmioty równie ostro – jednocześnie mózg na podstawie ich pracy określa jak daleko się one znajdują. Następne źródło tej informacji związane jest konwergencją, czyli jednoczesnym ruchem gałek ocznych następującym dzięki skurczowi mięśni prostych przyśrodkowych oczu. Odczuwalny jest on przede wszystkim wówczas, gdy jakiś obiekt zbliża się bardzo blisko – kąt konwergencji jest wówczas znaczny, a mózg na jego podstawie może ustalić, jak daleko znajduje się rzecz, na którą patrzymy. Im dalej, tym wartość tego kąta maleje, a więc także nasza zdolność do rozpoznawania odległości.

Pełna sprawność wzroku w zakresie widzenia przestrzennego jest niezwykle ważna, by móc wykonywać szereg rozmaitych prac. Brak zdolności np. do prawidłowej oceny odległości może mieć bowiem w niektórych przypadkach katastrofalne skutki – dotyczy to np. kierowców zawodowych. Jeśli mamy takie problemy, nie wsiądziemy też legalnie na motocykl, a także nie uzyskamy prawa jazdy na pojazd z przyczepą.

Wyjątkowe sytuacje wymagają specjalnego sprzętu

Gdy mowa jest o sytuacjach, w których niezmiernie istotna jest zdolność widzenia przestrzennego, to myślimy o, właśnie: przestrzeni. W domyśle – stosunkowo dużej, a więc na drodze czy np. podczas pracy na wysokości. Istnieją jednak i takie, gdzie w grę wchodzą odległości wprost mikroskopijne. Z tym właśnie zmagają się fachowcy zajmujący się serwisem elektroniki, która od wielu lat staje się coraz bardziej zminiaturyzowana. Od dawna więc wykorzystuje się podczas takich prac mikroskopy. Klasyczny przyrząd tego typu, z jednym okularem, niejednokrotnie okazuje się jednak niewystarczający. Niezdolność do przestrzennego widzenia bardzo drobnych i łatwych do uszkodzenia elementów może uniemożliwić, a przynajmniej znacznie utrudnić wykonanie naprawy. Dlatego właśnie elektronika jest jedną z dziedzin, w których znakomicie sprawdza się mikroskop stereoskopowy, w jaki można się wyposażyć korzystając np. z oferty sklepu Diolut. Dzięki dwóm niezależnym torom optycznym, każdy detal widoczny jest tak samo doskonale, jak przez oko nieuzbrojone, co umożliwia precyzyjną i skuteczną pracę nawet na najbardziej kłopotliwych pod tym względem urządzeniach.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here