Wiarygodność dewelopera. Jak zweryfikować budowniczych i sprzedawców mieszkań?

0
82
fot. materiały prasowe

Pierwotny rynek nieruchomości to specyficzny obszar, w którym trudno się poruszać osobom bez doświadczenia. A przecież mało kto kupuje lokal do zamieszkania częściej niż raz, góra parę razy w ciągu całego życia. Tymczasem znalezienie rozsądnie wycenionej oferty często wymusza wczesne podejmowanie decyzji. Dla własnego dobra lepiej kierować się zasadą ograniczonego zaufania, a deweloperów roztaczających piękne wizje dokładnie sprawdzić. Które informacje są najistotniejsze?

Certyfikaty organizacji branżowych nie zawsze są miarodajne. Co innego KRS i księgi wieczyste

Rozmaite związki i stowarzyszenia często zakładane są przez samych zainteresowanych. A trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, która z nich najbardziej rzetelnie kontroluje swoich członków. Ponadto czasami przyznanie certyfikatu wymaga zrealizowania określonej liczby inwestycji. W sytuacji, kiedy deweloper z powodzeniem rozwija jeden projekt, nie ma szansy na takie wyróżnienie. Nawet, gdyby ze swoich obowiązków i zobowiązań wywiązywał się wzorowo.

Natomiast informacje z Krajowego Rejestru Sądowego oraz księgi wieczystej pozwalają dokładnie zorientować się w kondycji danego inwestora. Podstawowe dane i załączniki powinny być zamieszczone na stronie internetowej – tak jak ma to miejsce na https://www.villaromanow.pl/deweloper-lodz/ – w miejscu ogólnodostępnym. Dla pewności warto porównać takie zestawienie z katalogami instytucji państwowych. Gdzie można je uzyskać? Przedstawiciele dewelopera Villa Romanów odsyłają do właściwego sądu rejonowego, serwisów internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Monitora Sądowego i Gospodarczego – wydawanego przez MS dziennika urzędowego, który ma również swój internetowy odpowiednik.

Sposób finansowania inwestycji pokazuje, jak deweloper został oceniony przez banki

W dokumentach z KRS i odpisach z ksiąg wieczystych należy zwrócić szczególną uwagę ma kilka podstawowych kwestii. Mowa przede wszystkim o:

  • formie prawnej działalności
  • kapitale dewelopera
  • zaległościach i wierzytelnościach
  • postępowaniach sądowych
  • prawach przysługujących właścicielowi działki inwestycyjnej
  • ewentualnych egzekucjach z nieruchomości
  • zobowiązaniach hipotecznych

Wiele przydatnych kwestii prawno-finansowych znajduje się w prospekcie informacyjnym na temat inwestycji. Obowiązek jego stworzenia wynika z tzw. ustawy deweloperskiej. Inwestor nie powinien też stwarzać żadnych problemów z wglądem do aktualnych sprawozdań finansowych. Jeżeli budowa realizowana jest dzięki kredytowi, to znaczy że deweloper pomyślnie przeszedł bankową weryfikację. Tak samo kompetentny inwestor powinien świadczyć swoim klientom pewną pomoc, fachowe doradztwo w zakresie sfinansowania zakupu mieszkania.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here