To się dzieje! Rowerzyści na drodze ekspresowej i autostradzie!

0
322
fot. Lubuska Policja

Jak się okazuje rowerzysta na drodze ekspresowej to nie pojedynczy przypadek. Policja miała aż trzy zgłoszenia jednego dnia dotyczące rowerzystów na drogach ekspresowych i autostradzie. – Pamiętajmy, że piesi oraz rowerzyści mają zakaz poruszania się drogami szybkiego ruchu. Przede wszystkim stanowi to dla nich ogromne zagrożenie. Ponadto jazda wśród szybko poruszających się aut, w emitowanym przez nie hałasie oraz spalinach to niezbyt wymarzone warunki wakacyjnych wycieczek – informuje Marcin Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Rowerzyści na drodze ekspresowej i autostradzie

Aktywny wypoczynek rowerowy jest jak najbardziej wskazany. Jednak trzeba wiedzieć, że nie wszędzie powinniśmy jeździć rowerem. Z pewnością takim miejscem nie są drogi eskpresowe jak autostrady. –  Są miejsca, które zarówno dla pieszych ja i rowerzystów są niebezpieczne. Przykładem są drogi szybkiego ruchu jak autostrady lub drogi ekspresowe. Prędkość, z jaką poruszają się tam pojazdy, może być dla nich zagrożeniem. Niestety nadal, pomimo wątpliwego komfortu jazdy wśród szybko jadących aut, wytwarzanego przez nich hałasu oraz emitowanych spalin część osób decyduje się wjeżdżać rowerami na tego typu drogi. Jest to również wykroczenie drogowe, ponieważ piesi oraz rowerzyści nie mogą poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych – informuje Ruciński.

Aż trzy zgłodzenia na drogach szybkiego ruchu

W miniony weekend świebodzińscy policjanci otrzymali trzy zgłoszenia dotyczące rowerzystów na drogach szybkiego ruchu.- Najważniejszą jednak przyczyną, dla której nie powinniśmy poruszać się pieszo lub rowerami po takich drogach jest nasze bezpieczeństwo. Wszyscy, niezależnie ile mają lat i jakim rowerem jeżdżą mają takie same prawa i obowiązki na drodze, które wynikają z przepisów prawa – informuje Ruciński.

Bezpieczny rowerzysta

Policja przypomina o zasadach, które powinny wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.  A więc:

  • kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Droga dla rowerów oznakowana jest znakiem nakazu (C-13).
  • jeśli rowerzysta porusza się po drodze dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym,
  • dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze pod warunkiem umieszczenia go na dodatkowym siodełku,
  • rowerzyście zabrania się czepiania się pojazdów i jazdy obok innego roweru, chyba że tą jazdą nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu,
  • rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem. Poza tym, gdy chodnik ma szerokość większą niż dwa metry, a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością wyższą niż 50 kilometrów na godzinę również możemy jechać po chodniku. Ostatnią sytuacją są niekorzystne warunki atmosferyczne – śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła. Rowerzysta poruszając się po chodniku jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
  • przejeżdżając przez przejazd rowerowy mamy co prawda pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie zwalnia nas z konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tych miejscach i zmniejszenia prędkości z jaką jedziemy,
  • nie przejeżdżajmy po przejściu dla pieszych. W tym miejscach jesteśmy zobowiązani do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę.
  • nigdy nie wsiadajmy na rower po alkoholu. Działanie tego środka powoduje, że nasze reakcje na drodze są opóźnione przez co swoją jazdę możemy doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia. Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu bądź nietrzeźwości jest wykroczeniem i grozi za nie kara aresztu lub grzywna.

Policja apeluje by pamiętać o wszelkich elementach poprawiających nasze bezpieczeństwo. – Najważniejszym z nich jest kask, który odpowiednio dobrany chroni naszą głowę przed uderzeniem o twarde podłoże. Również wyposażenie roweru nie pozostaje bez znaczenia. Rower, którym poruszamy się po drogach powinien być wyposażony w światła – białe i czerwone, przynajmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Zachowanie ostrożności, odpowiednia prędkość dająca czas na właściwą reakcję, a przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stosowanie się do znaków i sygnałów drogowych – to charakteryzuje odpowiedzialnego, a przez to bezpiecznego rowerzystę – tłumaczy Ruciński.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here