Terapia Watsu – Co to jest i na czym polega?

0
254
fot. materiały prasowe

Terapia Watsu jest terapią, która łączy w sobie wykorzystanie właściwości wody oraz elementy ćwiczeń, rozciąganie i — przede wszystkim — japońskiego masażu Shiatsu. Na czym dokładnie to polega? Jakie korzyści daje? Do kogo jest skierowana? Wszystko zostanie przystępnie wyjaśnione w niniejszym artykule.

Historia terapii Watsu

Terapię Watsu stworzył w latach osiemdziesiątych Harold Dull, który — po odbyciu podróży do Japonii w celu zyskania wysokiej jakości wiedzy dotyczącej interesującego go masażu Shiatsu — zaczął stosować elementy tego masażu w ciepłej wodzie. Połączenie relaksującej hydroterapii z ćwiczeniami będącymi łagodną formą fizjoterapii oraz komponentami takimi, jak ćwiczenia oddechowe szybko zyskało na popularności, ponieważ przynosi wiele korzyści zarówno dla umysłu, jak i dla ciała. Nazwa „Watsu” pochodzi od połączenia dwóch słów: angielskiego słowa „water” oznaczającego wodę i japońskiego wyrazu „Shiatsu” opisującego rodzaj masażu. W Polsce terapia Watsu pojawiła się w roku 2000, kiedy to Tomasz Zagórski ukończył w Holandii kurs Watsu i rozpoczął działalność w naszym kraju. Sam Harold Dull przeprowadził osobiście kurs Watsu w Polsce w roku 2008.

Jak wygląda sesja Watsu?

Sesja terapii Watsu trwa od trzydziestu minut do godziny i przeprowadza ją certyfikowany terapeuta. Odbywa się ona w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka, czyli mającej około 38 stopni Celsjusza. Sesja taka poprzedzona jest zebraniem szczegółowego wywiadu, czyli istotnych informacji na temat naszego aktualnego stanu zdrowia oraz potrzeb. Sesje Watsu są indywidualne, czyli odbywają się jeden na jeden. Pacjent kładzie się na wodzie, a terapeuta układa go na własnych rękach i łagodnie prowadzi przez kolejne pozycje i ćwiczenia, które z czasem przybierają na intensywności, lecz są przerywane sekwencjami pozwalającymi na przywołanie wyjątkowego stanu relaksu oraz wyciszenia. Jest to łączone z elementami masażu Shiatsu polegającego na usprawnieniu przepływu energii przez ciało, przez co pozwala je rozluźnić i ukoić. Mówi się, że osiągana podczas sesji terapii Watsu głęboka relaksacja wpływa na poprawę jakości życia, jeśli chodzi o samopoczucie.

Zalety terapii Watsu

Poprzez to, że terapia Watsu wykorzystuje właściwości wody, szczególnie jej wypór, dzięki któremu nasze ciało unosi się na powierzchni wody oraz możliwość wykonywania ruchu w odciążeniu (czyli bez oporu, który towarzyszy mu w normalnych warunkach), pozwala ona na zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz towarzyszącego nam w wielu przewlekłych chorobach bólu. Wpływa także na zwiększenie ruchomości, jeśli chodzi o stawy oraz pozwala rozciągnąć mięśnie. Ciepła woda sprawia, że relaksujemy się i wyciszamy, co z kolei może poprawić jakość naszego snu i sprawić, że łatwiej będzie nam uporać się z odczuwanym lękiem czy niepokojem. Dzięki tym niewątpliwym plusom terapia Watsu polecana jest w przypadkach mózgowego porażenia dziecięcego czy choroby Parkinsona, dolegliwości bólowych (również ze strony kręgosłupa), osobom z ADHD oraz depresją czy też sportowcom, którzy potrzebują regeneracji po zawodach i treningach.

Masaż Watsu znajdziesz na: https://www.jagatowewzgorze.pl/

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here