Ten „pomnik hańby” powinien zniknąć z Zielonej Góry. A w zamian?

8
1655
fot. Wikimedia

Tomasz Naruszewicz, wiceprezes Komitetu Budowy Pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, apelował wczoraj do zielonogórskich radnych, by Ci przychylili się do prośby o usunięciu pomnika z pl. Bohaterów. – Cały czas hańbi to miasto. Zwracamy się z prośbą poparcia naszej inicjatywy, która ma na celu pozbycia się tego pomnika hańby  – mówił podczas wczorajszej sesji rady miasta.  I proponuje by w tym miejscu stanął pomnik Józefa Piłsudskiego.

Pomnik Józefa Piłsudskiego na pl. Bohaterów

Komitet Budowy Pomnika z propozycją budowy monumentu mówił już kilka lat temu. Na początku czerwca tym tematem zajął się klub radnych PO i przedstawił projekt uchwały. Zgodnie z nim pomnik miałby stanąć w Parku Tysiąclecia. Z lokalizacją nie zgadza się Komitet Budowy Pomnika.   – Chciałbym się nie zgodzić z lokalizacją pomnika Józefa Piłsudskiego w Parku Tysiąclecia. W tamtym miejscu lokalizacja uniemożliwi obchody, przyjazd wojska, orkiestry, ciężkiego sprzętu. Dlatego apelujemy do rady miejskiej – mówił Naruszewicz. Jako miejsce na pomnik Józefa Piłsudskiego wskazywał pl. Bohaterów.  I podkreślał, że przy wyborze lokalizacji powinno wziąć się pod uwagę potrzebę gromadzenia większej ilości osób, wojska, sprzętu wojskowego. – Komitet sprzeciwia się lokalizacji pomnika w zacisznym parku, gdzie nie jest możliwe zorganizowanie większych uroczystości z udziałem wojska i sprzętu wojskowego. Ponadto odpowiednie przepisy regulują ochronę parków i zadrzewień – tłumaczył.

To nie rada a komitet walczy o pomnik od lat

Zwrócił uwagę także na fakt, że Komitet Budowy Pomnika walczy o postawienie monumentu od lat. Do tej pory ciężko było im zyskać poparcie. A teraz radni PO zainteresowali się pomysłem i projekt szybko doczeka się realizacji.-  Splendor budowy nie powinien spływać na radę miasta, ale na komitet i społeczność, który od lat walczy o godne upamiętnienie marszałka Józefa Piłsudskiego – mówił. Komitet Budowy Pomnika na ten cel zebrał kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przedstawił także projekt monumentu.

Historia pomnika Bohaterów II Wojny Światowej

Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej w Zielonej Górze został postawiony w 1965 roku. Autorem monumentu jest Anna Krzymańska. Pomnik przedstawia piastowski miecz wbity w ziemię pod samą rękojeść. Na niej widać figury żołnierzy radzieckich i polskich. Ponieważ pomnik budził kontrowersje, w latach 90-tych skuto z hełmów gwiazdy i dorobiono tablicę z orłem w koronie. Jednak umieszczenie orła polskiego na wysokości butów żołnierzy budziło kontrowersję. W 2012 roku dodano dodatkowo  orła polskiego w kolorze u góry w lewym rogu pomnika.

PODZIEL SIĘ

8 KOMENTARZE

  1. Niech zrobią konsultacje i zapytają o to mieszkańców Zielonej Góry i będzie wiadomo czy burzyć ten z radzieckimi żołnierzami, czy może postawić lepiej Marszałka, a może zupełnie inny pomnik…

  2. Swoją drogą jeśli Komitetowi zależy na splendorze i chwale, to może niech wybudują sobie pomnik, bo to chyba słaba motywacja

  3. Rzeczywiście to pomnik hańby. Dawno winien byc zburzony. Ale czerwone rządy blokuja to. W nadchodzących wyborach my wyborcy wyciagniemy z tego wnioski

  4. Zburzyć obecny i w jego miejsce postawić napis ZIELONA GÓRA który wygrał w budżecie obywatelskim?

  5. kolejny pisowski przygłup, czy to miasto też sPiSdzieje?! jeszcze może pomnik smoleński, Spieprzaj dziadu, czy fuhrerka żoliborskiego

  6. A Niemców w 1945 roku zwyciężył bohaterski Piłsudski wraz z Tomaszem Naruszewiczem. Szanujmy historię bo jaka by ona nie była pomnik będzie ją przypominał. Dla jednych będzie to symbol zwycięstwa nad faszyzmem , dla innych „hańby”. Burzenie pomników historii miasta nie zmieni, a świadczy tylko o barbarzyństwie pomysłodawców.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here