Nowy Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze? Co jest nie tak z obecnym?

3
907
Szpital w Zielone Górze do przebudowy

Podczas czwartkowej konferencji (18.01) klubu Nowoczesna, padła fala krytyki na zielonogórski szpital. Krytycznie o szpitalu mówił także Waldemar Taborski, były dyrektor szpitala w Zielonej Górze. Wśród zarzutów, można usłyszeć, że budynek nie jest dostosowany do nowoczesnej medycyny, nieopłacalne jest ciągłe jego remontowanie, zamiast tego znacznie bardziej korzystne jest wybudowanie nowego.

Nowy Szpital za 400 mln zł

Krytyka dotknęła także podwójnej funkcji szpitala, bo przypominamy: jest to także placówka dydaktyczna, w której kształcą się studenci zielonogórskiej medycyny. Ale jak zarzuca W. Taborski budynek nie jest dostosowany do tego, żeby jednocześnie prawidłowo uczyć przyszłych lekarzy i prawidłowo leczyć pacjentów. – Sam obiekt nie pasuje do technologii XXI wieku. Medycyna szybko się rozwija. Ten obiekt jest za ciasny, niedostosowany, brakuje niektórych oddziałów – mówił w rozmowie z Telewizją Zielona Góra, Waldemar Taborski. Jak twierdzi były dyrektor, pacjentom nie zapewnia się odpowiednich warunków. W wielu pokojach brak pełnego kompleksu sanitarnego, nie ma hotelu dla pacjentów, dla rodzin. Nie ma nawet odpowiedniego parkingu dla rodzin i pacjentów. Nowoczesna proponuje budowę nowego szpitala, bo jak twierdzi znacznie bardziej się to opłaca, niż ciągłe remonty. Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma pochłonąć około 100 mln zł, a budowa nowego szpitala, który pomieści 550 łóżek, to koszt 250 mln zł. – Budowa nowej inwestycji jest tańsza i bardziej perspektywiczna niż łatanie i bez przerwy remontowanie obiektu, który jest bardzo stary – powiedziała Aleksandra Mrozek z Nowoczesnej w rozmowie z TVZG. Ale, gdzie taki szpital miałby powstać, nie wiadomo.

Marszałek broni lecznicy

Marszałek Elżbieta Anna Polak odniosła się dziś do informacji, jakie zostały podane podczas konferencji, oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane na stronie www.lubuskie.pl. E. Polak odniosła się przede wszystkim do krytyki dotyczącej dwutorowej funkcji szpitala – dydaktycznej i leczniczej. – Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze jest dziś formalnie kliniką, co z definicji – zarówno potocznej, jak i prawnej – zawiera dwoisty charakter działalności: medyczny i dydaktyczny. Trudno zatem aktualny profil szpitala uznać za niewłaściwy. Wypadałoby, jeżeli się o tym mówi, znać przynajmniej podstawy aktów prawnych w zakresie lecznictwa. Na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu zatrudnieni są specjaliści z tytułami naukowymi, dorobkiem i doświadczeniem – komentuje ostro marszałek. A co pani marszałek odpowiedziała na pomysł wybudowania nowego szpitala? – Nie zaskoczył ani nie olśnił mnie pomysł budowy nowego Szpitala. Powiem więcej – taka koncepcja była rozważana przez Samorząd Województwa, więc idea ogłoszona podczas konferencji nie jest niczym odkrywczym. Zarząd Województwa Lubuskiego realizuje priorytety w ochronie zdrowia w sposób planowy i konsekwentny. Przy czym zawsze projektuje przyszłe wizje wraz z podaniem środków, za które te pomysły zamierza zrealizować. Dlatego naszym priorytetem jest budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, bo jego sfinansowanie jest realne – powiedziała marszałek. Ponadto Elżbieta Polak przyznaje, że jest świadoma nakładów finansowych, jakich wymaga szpital. – Niemniej jednak lecznica przeszła długą drogę, by osiągnąć dzisiejszy poziom leczenia. Pacjenci są leczeni przy pomocy wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego, przez lekarzy posiadających specjalizacje i najwyższe kwalifikacje w swoich dziedzinach – dodaje i zapewnia, że budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, to inwestycja, która kompleksowo zabezpieczy świadczenia zdrowotne Lubuszan.

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Na wewnętrznym też dramat. Personel na wielu oddziałach nie może się pochwalić empatią. Nie bez powodu część oddziałów nazywanych jest przez mieszkańców umieralnią.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here