Rusza budowa szpitala dziecięcego w Zielonej Górze. Umowa podpisana!

1
918
Podpisanie umowy na budowę szpitala dziecięcego/ fot. UMWL

Umowa na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze podpisana. Nowoczesny szpital wraz z wyposażeniem będzie kosztował 112 mln zł. Samorząd województwa na ten cel przeznaczył 32 mln zł. – Zdrowie i jakość życia mieszkańców naszego regionu to dla nas priorytet. Dlatego konsekwentnie realizujemy nasz plan. Celem jest poprawa dostępności leczenia. Działamy systemowo i pomagamy dorosłym oraz dzieciom wygrać z chorobą – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

 Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to jeden z priorytetów zarządu województwa lubuskiego i najważniejsza inwestycja w dziejach zielonogórskiego szpitala.O potrzebie budowy szpitala pediatrycznego w Zielonej Górze niejednokrotnie wypowiadali się też krajowi eksperci. – Traktuję tę inwestycję jako pierwszą na liście pilnych działań zmierzających do poprawy dostępności dzieci do świadczeń medycznych na terenie województwa lubuskiego – podkreślała prof. Anna Dobrzańska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii.

Budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka stanie na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w miejscu dawnego lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obiekt będzie połączony z obecnym gmachem szpitala, w którym mieści się m.in. oddział położniczo-ginekologiczny oraz onkologia. Szpital dziecięcy będzie liczył pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Całkowita powierzchnia nowoczesnego CZMiD to ponad 14,5 tys. m2. – Warto podkreślić znaczący wysiłek samorządu, który na budowę szpitala dziecięcego przeznaczył 88 mln złotych. Dzięki tej inwestycji wypełnimy pewną lukę, w dostępie do opieki medycznej matek z dziećmi. To będą specjalistyczne, kompleksowe oddziały, na których lekarze zajmą się dziećmi od narodzin do 18 roku życia – tłumaczył  dr Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego.

Wykonawcą została firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule zaprojektuj-wybuduj. Do końca maja br. wykonawca ma czas na przedstawienie koncepcji budynku oraz zagospodarowania terenów wokół niego. – Nasza firma ma ogromne tradycje, istnieje od 1946 roku. Budowaliśmy ważne i nowoczesne lecznice: onkologię w Gliwicach, pediatrię w Chorzowie, czy Szpital w Kędzierzynie. Dołożymy wszelkich starań, aby Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, spełniło oczekiwania pacjentów i personelu – zaznaczył  Marek Morawski – prezes zarządu Mostostalu Zabrze.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka będzie dysponowało łącznie ponad 170 łóżkami na oddziałach: Pediatrii Ogólnej, Chirurgii i Urologii Dziecięcej, Onkologii Dziecięcej, Neonatologicznym, Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich. Jednym z najważniejszych elementów nowej lecznicy będzie dziecięcy OIOM, którego do tej pory nie było w województwie. Inwestycja wypełni olbrzymią lukę na zdrowotnej mapie regionu. – Obecnie często mali pacjenci z rodzicami po specjalistyczną opiekę medyczną wyjeżdżają poza region. Na tej migracji tracimy wszyscy, pacjenci ich rodzice oraz lubuskie szpitale – podkreślała Kazimiera Kucharska-Barczyk – ordynator Klinicznego Oddziału Pediatrii

Szpital dziecięcy oprócz leczenia małych pacjentów ma się także przyczynić do zmniejszenia deficytu lekarzy pediatrów w Lubuskiem. Wszystko za sprawą możliwości kształcenia w nim studentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. W Centrum Zdrowa Matki i Dziecka młodzi lekarze będą zdobywać specjalizacje.

Umowę na realizację zadania, które jest na liście priorytetów województwa lubuskiego podpisano w Dziekanacie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ. W spotkaniu uczestniczyli: Elżbieta Anna Polak – marszałek województwa lubuskiego, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński, Kazimiera Kucharska-Barczyk – ordynator Klinicznego Oddziału Pediatrii. Firmę Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, wykonawcę inwestycji reprezentowali  Marek Morawski – prezes zarządu i Dariusz Frankowski – wiceprezes zarządu. Uniwersytet Zielonogórski reprezentował prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski – prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020; z ujętych w nim funduszy unijnych będzie pochodzić prawie 56 mln zł. Środku publiczne mają zamknąć się kwocie ponad 56 mln; w tej kwocie 9,1 mln zł to pieniądze z budżetu państwa, 32 mln zł z budżetu woj. lubuskiego i prawie 15 mln zł wkładu własnego szpitala.

To nie jedyna dobra informacja tego dnia. Komisja Europejska przychyliła się do kolejnego wniosku zarządu województwa ws. przesunięć finansowch – Szpital Uniwersytecki zyska 40 mln złotych na termomodernizację budynku ginekologii i położnictwa, a dzięki temu utworzy spójny kompleks z nowym centrum – zaznaczył Elżbieta Anna Polak.

Zakończenie robót budowlanych przewidziano na koniec października 2020 r. Pierwszy pacjentów CZMiD przyjmie w 2021 roku.

 

Źródło: Materiały Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Sam budynek leczyć nie będzie a studenci już pilnie czytają oferty zatrudnienia w niemieckich szpitalach.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here