Święto miodu w Ochli

0
404
fot. freepik.com

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli zaprasza 8 i 9 lipca w godz. 11.00 – 17.00 na „Święto miodu.”

Wydarzenie nawiązuje do kultury ludowej i jest przede wszystkim prezentacją  tradycji i teraźniejszości związanej z pszczelarstwem. Przez dwa dni skansen będzie miejscem spotkań miłośników rękodzieła, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, smakoszy regionalnego potraw i miodu, a w niedzielę skansen zamieni się również w krainę tańca i śpiewu. W programie przewidziane są również  degustacje najlepszych gatunków miodów, prezentacje sprzętu  pszczelarskiego, pokazy tradycyjnego pozyskiwania miodu w tym bartnictwa.

Poznamy produkty pszczelarskie

Goście będą mogli poznać zastosowanie produktów pszczelarskich w lecznictwie ludowym, kosmetyce, i w kuchni przy przygotowywaniu potraw czy nalewek. W chacie z Królowa Remigiusz Dutkowiak zaprezentuje odwirowywanie miodu. Wielką atrakcją niedzielnego dnia  będzie występ białoruskiego zespołu Guda, który zaprezentuje nam pieśni lata i warsztaty tańca. A prawdziwą ucztę dla duszy sprawi  spotkanie autorskie z Edwardem Dębickim, wirtuozem akordeonu, kompozytorem, poetą, pisarzem oraz znawcą kultury romskiej.  Ponadto na scenie zaprezentują się kapele regionalne i odbędą się konkursy z wiedzy o tradycyjnym pszczelarstwie. Na ekspozycji w Leśniczówce będzie można uczestniczyć w warsztatach artystycznych z malarstwa i rzeźby prowadzonych przez Hannę Najdowską i Sylwię Gromacką – Staśko. Rodziny z dziećmi zapraszamy do namiotu przy Rybakówce, gdzie za sprawą Grupy Skwar wszyscy znajdą coś dla siebie podczas tradycyjnych gier  i zabaw. Dla najmłodszych przygotowana jest jeszcze jedna atrakcja – przejażdżki bryczką po skansenie oraz wiejskie przedszkole w zagrodzie z Cisowej.

Święto Miodu to także jarmark rękodzieła ludowego i artystycznego. Sztuka ludowa jest bowiem jedynym z istotnych elementów naszej kultury narodowej, a skansen właściwym miejscem do pielęgnacji i popularyzacji zanikających dziedzin  rękodzieła,  jak i prezentacji regionalnej twórczości nieprofesjonalnej.

Wstęp 6zł/os. dzieci do 6 roku życia bezpłatnie

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here