Stomatolog z powiatu zielonogórskiego wyłudzała pieniądze za usługi, których nie wykonała

0
5977
fot. Lubuska Policja

Stomatolog z powiatu zielonogórskiego  rozliczała w ramach refundacji usługi stomatologiczne, mimo że nigdy takich usług nie wykonała. Innym razem rozliczała z Narodowym Funduszem Zdrowia zabiegi, za które pobierała opłatę w ramach prywatnej działalności. – Podejrzana usłyszała pierwsze zarzuty związane z poświadczeniem nieprawdy. Grozi jej do ośmiu lat pozbawienia wolności – informuje Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. Pacjenci, którzy leczyli się u stomatolog otrzymali do wypełnienia ankiety dotyczące wykonywanych usług medycznych.
Pacjenci zgłosili nieprawidłowości

Do ujawnienia przestępczego procederu doszło dzięki pacjentom, którzy za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta zgłosili nieprawidłowości. – Dzięki skutecznej pracy lubuskich policjantów zwalczających korupcję oraz zaangażowaniu Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze możliwe było ustalenie i przerwanie przestępczego procederu stomatolog – informuje Maludy. Kobieta została przesłuchana i przedstawiono jej cztery zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono mienie podejrzanej w wysokości 150 tysięcy złotych. Sprawa jest w początkowej fazie  i ma charakter rozwojowy. Kolejne zarzuty uzależnione są od treści zeznań ponad 2,7 tysięcy pacjentów, którzy w ostatnich latach korzystali z usług stomatolog.

Ważna informacja!

Pacjenci, których leczyła stomatolog, w 2022 roku otrzymali do wypełnienia od Narodowego Funduszu Zdrowia ankiety dotyczące wykonywanych usług stomatologicznych. Osoby, które tego nie zrobiły, proszone są o wypełnienie ankiet i odesłanie ich na adres Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze.

Proceder trwał kilka lat
Policja ustaliła, że stomatolog rozliczała usługi, których nie wykonała lub za które zapłacił jej pacjent w latach 2017-2022. –  W trakcie tych kilku lat przez wspomniane gabinety stomatologiczne przewinęło się ponad dwa tysiące pacjentów wykonywających zabiegi dentystyczne u tej stomatolog. Funkcjonariusze przez wiele miesięcy zbierali obszerny materiał dowodowy, na podstawie którego ustalono, że kobieta oszukiwała Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, poświadczając nieprawdę w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Stomatolog nie wykonywała usług medycznych, a mimo to rozliczała je w ramach refundacji na określone dane osobowe pacjentów. Innym razem z kolei, rozliczała w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zabiegi dentystyczne, które wykonywała w ramach wizyt prywatnych, a przez to pobierając już opłatę bezpośrednio od pacjentów – informuje Maludy.

Jak informuje policja w połowie grudnia ubiegłego roku lubuscy policjanci zwalczający korupcję, przy intensywnej współpracy z Lubuskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz 1 Wydziałem Śledczym Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przeprowadzili czynności procesowe ze stomatolog. W ich trakcie zabezpieczono dokumentację medyczną, niezbędną w zebranym do tej pory materiale dowodowym.

Źródło: Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, Lubuska Policja

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here