Starsza kobieta oszukana metodą „na policjanta”. Straciła 60 tys. zł

0
362
fot. ZielonaNews.pl

– Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy – przestrzega zielonogórska policja. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta” padła w miniony piątek pewna starsza kobieta, która chcąc pomóc synowi oddała przestępcom pieniądze i wartościową biżuterię.

Przekonał starszą kobietę, że jest policjantem

W miniony piątek /30.10./ do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zgłosiła się kobieta, która została oszukany metodą „na policjanta”. Z relacji kobiety wynikało, że w godzinach popołudniowych na jej telefon stacjonarny zadzwonił nieznany mężczyzna, który przekonał ją, że jest policjantem. Fałszywy „policjant” poinformował seniorkę, że jej syn spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze. Oszust wypytywał o oszczędności i kosztowności, a następnie polecił zebrać wszystkie możliwe środki, zapakować w pudełko i przekazać kurierowi, który miał się po nie zgłosić. Niczego nie podejrzewająca starsza kobieta przekazała obcej osobie swoje oszczędności i wartościową biżuterię. Gdy zorientowała się, że została oszukana było już za późno.

Działają zawsze podobnie

– Sposób działania przestępców posługujących się metodą „na policjanta” jest zwykle bardzo podobny. Oszuści wymyślają historyjkę i dzwonią do starszych osób, podają się za policjantów przekonują, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji np. miał wypadek drogowy i natychmiast potrzebuje pieniędzy. Przestępcy zawsze żądają dużych sum, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych, często też wypytują o posiadane oszczędności czy kosztowności – informuje Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Zmanipulowali starszą kobietę

Tym razem przestępcy podający się za policjantów zażądali od kobiety pieniędzy i niestety skutecznie ją zmanipulowali opowiadając wymyśloną historię o wypadku syna, a nieświadoma niczego ofiara postępując zgodnie z ich wskazówkami straciła pieniądze i biżuterię warte łącznie prawie 60 tysięcy złotych.

Policja przypomina, że policjanci nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy, ani też nie informują nikogo o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej nam osoby z informacją o wypadku kogoś bliskiego i żądaniem wypłaty pieniędzy oraz przekazania ich „policjantowi” należy natychmiast skontaktować się z członkami rodziny, żeby wyjaśnić sprawę, a także powiadomić o tym Policję.

Źródło: KMP Zielona Góra

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here