Sklep akwarystyczny i zakładanie pierwszego akwarium

0
123
fot. materiały prasowe

Spełniając swoje marzenia, decydując się na założenie swojego pierwszego akwarium musimy przemyśleć kilka kluczowych kwestii. Najlepiej będzie je naturalnie zasiedlić. Wybór zostaje dla nas. Na rynku jest mnóstwo dostępnych zwierząt, my musimy wybrać odpowiednie gatunki, którym przede wszystkim będą odpowiadały warunki jakie panują w akwarium (parametry wody itd.), a także takie które będą dobrymi kompanami dla siebie. By nie popełnić większych błędów w tym celu powinniśmy zasięgnąć informacji u doświadczonego akwarysty lub oddać się lekturze, która powie nam jakimi prawami rządzi się akwarystyka. Dodatkowo warto jest odwiedzić sklep akwarystyczny i dowiedzieć się wszystkich potrzebnych rzeczy. W takim razie jaką rodzinę ryb wybrać?

Rodzina ryb piękniczkowatych

Należy do nich gupik (Poecilia reticulata), zwany także Pawim Oczkiem: Poza delikatnymi osobnikami z hodowli uszlachetniających gupiki to ryby łatwe w utrzymaniu w wodzie o różnych parametrach (temperatura: 18 – 28°C, twarość: 5 – 25°n). Ryby te bardzo szybko się rozmnażają. Rodzice pilnują wprawdzie swoich młodych, ale mimo to tylko kilka przeżywa okres dorastania. Gupiki, z racji ich rzucających się w oczy płetw, raczej nie powinny być hodowane z innymi gatunkami, zwłaszcza z tymi, które mają skłonności do wyrywania innym rybom płetw (na przykład brzankami sumatrzańskimi czy bojownikami).

Rodzina ryb guramiowatych

Należy do nich bojownik wspaniały (betta splendens). U osobników tego gatunku wzrok przyciąga przede wszystkim przepiękne płetwy. Samce są w stosunku do siebie agresywne, z tego powodu w jednym akwarium może mieszkać tylko samiec z samicą lub z kilkoma samicami. Tak jak wszystkie inne ryby z podrzędu błędnikowców, bojowniki oddychają powietrzem atmosferycznym, z tego powodu nie powinny być hodowane w zbyt głębokim akwarium. Obserwując te ryby możemy zaobserwować jak same budują piankowe gniazda oraz pielęgnują ikrę (temp.: 24-30°C, twardość do 25°n).

Rodzina ryb zbrojnikowatych

Do tej grupy ryb należą np. zbrojniki niebieskie (ancistrus dolichopterus). Te ryby są roślinożercami, które żywią się zwłaszcza glonami. Jest to najczęściej pierwszy gatunek, który pojawia się w nowo założonym akwarium. Samce tego gatunku na pysku posiadają ozdobę w postaci charakterystycznej narośli. Zbrojniki są rybami, które mają pokojowe usposobienie, a w akwarium potrzebują przede wszystkim korzenia bądź innego kawałka drewna, by móc w spokoju trawić tam pokarm. Samce tego gatunku rosną nawet do wielkości ok. 12cm, samice natomiast są zwykle trochę mniejsze. (temp.: 23 – 27 °C, twardość: 2 – 30 °n).

Rodzina ryb karpiowatych

Razbora klinowa (rasbora heteromorpha) należy do tej grupy ryb. Osiągająca wielkość od 2,5 do 3,5 cm rybka o żywym i pokojowym charakterze. Nie powinno się jej hodować razem z większymi rybami. (temp.: 22 – 25°C, twardość: do 12°n).

Kiedy można wpuścić ryby do akwarium

Pamiętajmy o tym, aby odpowiednio przygotować akwarium zanim wpuścimy do niego jakiekolwiek stworzenia. Zbiornik wodny musi być odpowiednio wyposażony. Powinniśmy zadbać przede wszystkim o takie rzeczy jak bezpieczne ustawienie akwarium, na stabilnej szafce, która będzie specjalnie przygotowana pod akwarium. Dodatkowo musimy odpowiednio wyposażyć w oświetlenie taki zbiornik. Zazwyczaj stosuje się do tego świetlówki i lampy LED. Akwarium powinno posiadać również filtry, które w prawidłowy sposób będą dbać o zachowanie czystości wody. Konieczne są również grzałki, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej temperatury wody (pamiętajmy, że powinna ona wynosić od 23 do 26 °C. Poza tym, bardzo istotnym aspektem będzie zadbanie o to, by przed wpuszczeniem rybek do wody, odpowiednio długo ona odstała i nie była wlana bezpośrednio z kranu.

Jeśli rozważasz założenie akwarium, a akwarystyka nie jest obcym dla Ciebie tematem, koniecznie odwiedź tę stronę internetową i poznaj dobrze zaopatrzony sklep akwarystyczny: https://trzmiel.com.pl.

fot. materiały prasowe

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here