Są projekty Zielonych Przystanków. Można na nie głosować

0
533
fot. fot. projekt Agnieszka Kochańska/ Urząd Miasta

Urząd miasta opracował projekty zielonych przystanków, które powstaną w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przed powstaniem projektów były wykonane konsultacje. – Na podstawie ankiet zostały przygotowane po dwie wizualizacje trzech wybranych już przez Państwa lokalizacji przystanków (Bohaterów Westerplatte – Centrum, Wojska Polskiego – Elżbietanki, Aleja Zjednoczenia – przy Castoramie – wyjaśnia Urząd Miasta.

A teraz czas na wybór wizualizacji. – Mieszkańcy muszą wybrać, która im się najbardziej podoba. Koszt inwestycji przewidziany w Budżecie Obywatelskim to 200 tysięcy zł. Głosowanie potrwa od 19 lipca do 2 sierpnia br – informuje Urząd Miasta. Tutaj możecie głosować na zielone przystanki —> Ankieta Zielone Przystanki

Poniżej znajdziecie projekty z opisami

Przystanek przy ul. Zjednoczenia

fot. projekt Agnieszka Kochańska/ Urząd Miasta
fot. projekt Agnieszka Kochańska/ Urząd Miasta

Przystanek znajduje się po wschodniej stronie ul. Zjednoczenia, przy elewacji marketu, w miejscu o dużym natężeniu ruchu na czterech pasach drogowych. W najbliższym otoczeniu nie ma drzew ani trawników.

Koncepcja przystanku bazuje przede wszystkim na drzewach sadzonych w gruncie i ławkach ustawionych w ich pobliżu. Grupy drzew stworzą enklawę dającą schronienie przed deszczem i słońcem. Byliny dopełnią dekoracyjnego efektu i nadadzą swojskości temu miejscu. Wszystkie rośliny będą wieloletnie,  dobrane do trudnych warunków panujących w mieście.

Przy ścianie przystankowej wiaty powstanie wertykalny ogród w postaci zielonej ściany. Osoby oczekujące na autobus w wiacie będą przebywały w bezpośredniej bliskości roślin budujących tzw. ściany. Ich liście będą zielone przez cały rok. Duża różnorodność roślin zapewni aspekt ozdobny, różne okresy kwitnienia nadadzą temu miejscu zmienność w okresie całego okresu wegetacyjnego. Wszystkie rośliny dobrane do projektu są wieloletnie i dostosowane do trudnych warunków miejskich. Ogrody wertykalne będą wyposażone w system automatycznego nawadniania.

Aby oddzielić wizualnie przystanek od ruchliwej ulicy, proponuje się posadzić w pasie rozdziału drogi grupy drzew. Podróżni będą patrzyć na malowniczą grupę klonów czerwonych, które  będą się zmieniać wraz z kolejnymi porami roku. Pod drzewami, na całym trawniku, będą rosły łany krokusów.

Przystanek przy skwerze K. Lisowskiego

 

fot. projekt Agnieszka Kochańska/ Urząd Miasta
fot. projekt Agnieszka Kochańska/ Urząd Miasta

Przystanek znajduje się przy skwerze K. Lisowskiego. Rośnie tam tzw. wysoka zieleń, ale samo miejsce oczekiwania na autobus jest bardzo narażone na negatywne oddziaływanie wiatru, słońca i deszczu.

Nowe zagospodarowanie przestrzeni przystanku posłuży podniesieniu atrakcyjności tego miejsca pod względem przyrodniczym, klimatycznym i funkcjonalnym. W tym celu proponuje się posadzenie drzew w pobliżu wiaty, aby stworzyć zacienione miejsca z funkcją bio-filtra dla powietrza. Nowe drzewa będą bylinami ozdobnymi i krzewinkami, aby urozmaicić biologicznie przestrzeń znajdującą się w bezpośredniej bliskości pasażerów oczekujących na przyjazd autobusu. Dzięki łączeniu drzew, krzewów i bylin w grupy stworzymy lepsze warunki dla życia roślin, drobnych zwierząt, kreując w ten sposób zdrowsze otoczenie dla ludzi. Rośliny oczyszczają powietrze z pyłów, metali ciężkich, obniżają temperaturę powietrza pod swoją koroną, podnosząc zarazem jego wilgotność, tworząc korzystny dla ludzi mikroklimat.

Ważnym aspektem dla trwałości projektu jest możliwość sadzenia drzew w gruncie. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć ich obecnością w przestrzeni miasta przez długie lata.

Istotnym elementem przestrzeni przystanku jest jakość jego wyposażenia. Dla podniesienia komfortu podróżnych proponujemy montaż ławek i tzw. poczekajek z drewnianym wykończeniem, z oparciem i podłokietnikami. W pobliżu przystanku, na trawniku, pod koronami drzew będą zainstalowane całoroczne leżaki. W pobliżu ławek dostępne będą ładowarki telefonów komórkowych i przenośnych komputerów. Będzie również zdrój z pitną wodą.  Tuż przy ławkach powstaną rabaty z krzewów ozdobnych i bylin kwitnących o różnych porach roku.

Przystanek przy DT Centrum

Przystanek znajduje się na zabetonowanym chodniku przy blaszanej ścianie budynku dawnego DT Centrum.  Niewielka przestrzeń ciągów pieszych generuje duży ruch pieszych w tzw. tranzycie.

Głównym elementem roślinnym przystanku będzie wertykalny ogród ukształtowany w zieloną ścianę. Konstrukcja ściany będzie niezależna od wiaty przystankowej. Rośliny dobrane do kompozycji eksponowane będą na dwóch stanowiskach: słonecznym i zacienionym. Rośliny budujące ściany będą miały w większości zielone liście, zdobią je przez cały rok. Duża różnorodność roślin zapewni aspekt ozdobny, ich różne okresy kwitnienia nadadzą miejscu zmienność w czasie całego okresu wegetacyjnego. Wszystkie rośliny dobrane do projektu będą wieloletnie i dostosowane do trudnych warunków miejskich. Ogrody wertykalne będą wyposażone w system automatycznego nawadniania.

Na tej niewielkiej przestrzeni wygospodarowano miejsce na posadzenie drzew. Będą to drzewa o pokrojach kolumnowych z koronami od samej ziemi. Przestrzeń pod drzewami obsadzona będzie bylinami i tulipanami botanicznymi. Proponowany gatunek to wiśnia piłkowana „Amonogawa”. Przestrzeń pod drzewami obsadzona będzie bylinami i tulipanami botanicznymi. Bardzo ozdobny efekt kwitnienia drzewa będziemy podziwiać w maju. Jesienią przepięknie przebarwi się na pomarańcz i czerwień. Drzewo nie wydaje owoców.

Wyposażenie przystanku będzie uzupełnione o dodatkowe ławki, tzw. poczekajki, zdrój z pitną woda i ładowarki urządzeń elektronicznych. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości technicznych dla sadzenia drzew w gruncie, proponuje się postawienie dużych pojemników dla drzew w formach naturalnych. Dla przystanku przy Bohaterów Westerplatte dedykowany jest Amelanchier lamarcki – świdośliwa Lamarca.

fot. projekt Agnieszka Kochańska/ Urząd Miasta
fot. projekt Agnieszka Kochańska/ Urząd Miasta

Źródło: Urząd Miasta

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here