Są plany rozbudowy lotniska w Babimoście

1
608
Plany rozbudowy lotniska w Babimoście

Dodatkowe loty z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost oraz inwestycje wokół lotniska planowane przez Przedsiębiorstwo Państwowe PPL – były tematem spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z doradcą ds. lotniskowych Jackiem Plisem i pracownikami urzędu. Przypomnijmy, że lipiec był najbardziej udanym miesiącem od wielu lat dla samorządowego lotniska pod względem liczby przewiezionych pasażerów w regularnych połączeniach.

Miliony na rozbudowę

W spotkaniu uczestniczyli – oprócz marszałek Elżbiety Anny Polak – członek Zarządu Województwa Alicja Makarska, doradca ds. lotniskowych Jacek Plis, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Sławomir Kotylak oraz dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Marek Kamiński.
Na promocję województwa poprzez realizację połączeń lotniczych na linii Zielona Góra/Babimost – Warszawa, samorząd województwa przeznacza 7,5 mln zł rocznie. 2 mln zł corocznie przekazuje miasto. Do tej pory liczba pasażerów odprawianych z tego portu należała do najniższych w kraju. Sytuacja zaczęła się poprawiać, kiedy w marcu br. przewoźnikiem realizującym przewozy do Warszawy został PLL LOT. Dzięki temu loty z Babimostu znalazły się w siatce połączeń LOT-u, polskiego narodowego przewoźnika. Pasażerowie w ramach jednego biletu mogą dostać się z Babimostu z przesiadką w Warszawie do każdego miasta świata, do którego loty realizuje LOT. A są to zarówno porty lotnicze całej Europy, jak też Azji i Ameryki. Ostatnio LOT uruchomił loty do Los Angeles.
Lipiec br. był najbardziej udanym miesiącem od lat dla Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost pod względem liczby przewiezionych pasażerów w regularnych połączeniach. W lipcu na rejsach realizowanych przez PLL LOT lotnisko obsłużyło ponad 1.600 pasażerów, co w stosunku do lipca poprzedniego 2016 r. (wówczas odnotowano 549 pasażerów) stanowi wzrost aż o 275 proc.
Zgodnie z poleceniami marszałek Elżbiety Anny Polak, Departament Infrastruktury i Komunikacji przygotował warianty rozszerzenia częstotliwości lotów z Babimostu, które staną się przedmiotem negocjacji z przewoźnikiem. Planowane jest wypełnienie obecnej „luki” w codziennych lotach (przylot w środę, wylot w czwartek) oraz nowe popołudniowe połączenia, które miałyby zostać uruchomione od listopada lub najpóźniej od nowego roku.
Tematem spotkania była też planowana przez Przedsiębiorstwo Państwowe Polskie Porty Lotnicze (zarządzające lotniskiem w Babimoście) rewitalizacja terminala odlotów na terenie portu lotniczego oraz budowa parkingu dla podróżnych. Samorząd województwa planuje z kolei wsparcie budowy obwodnicy wsi Klępsk, Janowiec, Kramsko, która ułatwiłaby komunikację w okolicach lubuskiego regionalnego portu lotniczego.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Czy ta inwestycja jest rentowna? Tyle się mówiło o dokładaniu ogromnych sum do utrzymania tego lotniska…

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here