Rynek nieruchomości w Zielonej Górze

2
927
fot. Maciej Landsberg

Zielona Góra to bardzo dynamicznie rozwijające się miasto położone w zachodniej Polsce. Bliskość granicy polsko-niemieckiej doskonale wpływa na jakość życia mieszkańców. A jak przedstawia się sytuacja na rynku nieruchomości? Przygotowaliśmy małą analizę.

W ostatnich latach rynek nieruchomości w Zielonej Górze bardzo dynamicznie się rozwija. Mieszkań poszukują różne grupy osób od młodych studentów po inwestorów. Moda na inwestowanie w nieruchomości nie ominęła również tego miasta, a najbardziej popularne lokalizacje to osiedla Zacisze, Przyjaźni, Łużyckie, Piastowskie oraz Malarzy. Obecne ceny sprawiają, że wynajem lub późniejsza sprzedaż lokum przynosi wysoki zysk.

Sytuacja na rynku nieruchomości w Zielonej Górze

Osoby poszukujące lokum w Zielonej Górze mają do wyboru 741 mieszkania w 8 inwestycjach na rynku pierwotnym. Warto jednak pamiętać, że popyt na mieszkania jest ogromny. Inwestorzy wkrótce po przedstawieniu oferty mają komplet rezerwacji, a czas oczekiwania na nowe mieszkania w Zielonej Górze najczęściej wynosi półtora roku.

Ceny na rynku nieruchomości w tym mieście z pewnością ucieszą kupujących. W ostatnich latach stawki na zielonogórskim rynku nieruchomości poszły w górę, ale nadal pozostają na zadowalającym poziomie. Średnia cena za m2 na rynku pierwotnym wynosi 4670,97 zł i w obecnej chwili w żadnej lokalizacji nie przekracza 5 tys. zł. To sprawia, że za nowe mieszkania w Zielonej Górze zapłacimy co najwyżej 650000 zł. Jednak przeważają nieruchomości w kwocie do 35000 zł – jest ich aż 692.

Natomiast lokale na rynku wtórnym są jeszcze tańsze. W tym przypadku koszt najpopularniejszych mieszkań wynosi 100000-250000 zł. A jak wygląda kwestia metraży? Nowe mieszkania w Zielonej Górze najczęściej mają powierzchnię 35-65 m2. Najwięcej jest nieruchomości 2-pokojowych (325) i 3-pokojowych (306). Mieszkań 4-pokojowych na rynku pierwotnym obecnie znajduje się zaledwie 88, kawalerek 22, a lokali 5-pokojowych nie ma wcale.

A co z warunkami mieszkalnymi w Zielonej Górze?

Sytuacja na rynku nieruchomości w Zielonej Górze nie przedstawia się najgorzej. Jednak czy warto tam zamieszkać? Zielonogórskie uczelnie od lat przyciągają studentów, a z czasem ich oferta się rozszerza. To sprawia, że inwestowanie w nieruchomości w Zielonej Górze staje się coraz bardziej opłacalne. Miasto może się też pochwalić dobrze rozbudowaną infrastrukturą. Do dyspozycji mieszkańców są liczne szkoły, przedszkola, galerie handlowe oraz muzea. Zielona Góra może się też pochwalić dobrą komunikacją miejską – 33 linie autobusowe dojeżdżające w różne części miasta. Mieszkańcy nie będą też narzekać na połączenia kolejowe oraz trasy szybkiego ruchu umożliwiające doskonały dojazd do innych ważnych miast polskich oraz zagranicznych. To sprawia, że Zielona Góra jest miejscem godnym uwagi, w których warto zamieszkać lub kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Ekspert w żadnej lokalizacji nie przekracza 5 tyś za metr ,a ja znam przynajmniej 2 gdzie przekracza 6 tyś ,pl Matejki i kopernika o 5 tyś przekracza w każdej nowo rozpoczętej budowie

  2. Analiza trochę śmiechowa, najpopularniejsze mieszkania w cenie 100-250 tys. Dobrze, że nie 100-1000 tys. złotych.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here