Rodzaje szczoteczek elektrycznych

0
90
fot. materiały prasowe

Eksperci są zgodni, że szczoteczki elektryczne są dzisiaj najskuteczniejszymi produktami służącymi do codziennego usuwania z jamy ustnej naleciałości. Na ich korzyść – w stosunku do szczoteczek manualnych – przemawia znacznie szybsze tempo pracy, a co za tym idzie, dużo większa precyzja czyszczenia. Na rynku znajdziemy obecnie trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych, a każdy z nich charakteryzuje się nieco inną technologią działania. Zachęcamy do przyjrzenia się im bliżej.

Wiele osób wciąż nie jest przekonanych do szczoteczek elektrycznych, głównie z uwagi na ich stosunkowo wysoką cenę. Podczas gdy szczoteczkę manualną możemy pozyskać już za 10-20 złotych, modele elektryczne są kilka czy nawet kilkadziesiąt razy droższe. Gwarantujemy jednak, że nikt inwestycji w nowoczesne urządzenie elektryczne ani przez chwilę nie pożałuje – zwróci się nam ona bardzo szybko. Dzięki szczoteczkom elektrycznym nasze zęby bowiem w krótkim czasie staną się czystsze, bielsze, oraz po prostu zdrowsze.

Obecnie na rynku funkcjonują trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych: rotacyjne, soniczne, oraz ultradźwiękowe. Jakie są pomiędzy nimi różnice i na czym polega sposób działania każdej z tych szczoteczek?

Szczoteczki elektryczne-rotacyjne

Najstarszym modelem szczoteczek elektrycznych są urządzenia rotacyjne. Posiadają one okrągłą, przypominającą profesjonalny sprzęt dentystyczny główkę czyszczącą, która umożliwia pokrycie całej korony zęba. Końcówka szczoteczki, poruszając się ruchami rotacyjnymi, a w wyższych modelach także pulsacyjnymi, doskonale oczyszcza ząb we wszystkich jego obszarach, gwarantując nam tym samym bardzo dobrą jakość higieny. Szczoteczki elektryczne-rotacyjne są w stanie poruszać się z prędkością 8800 ruchów pulsacyjnych na minutę, a także liczbą maksymalnie 40 000 pulsacji na minutę.

Szczoteczki elektryczne-rotacyjne znakomicie doczyszczają jamę ustną i, ze względu na swoje zróżnicowanie, są w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich konsumentów. Niektórzy wskazują jednak, że ich wadę stanowi fakt, że nie potrafią radzić sobie z usuwaniem naleciałości z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, przez co w trosce o newralgiczne obszary szczotkowanie nimi zębów musimy uzupełniać nitkowaniem.

Szczoteczki soniczne

Drugi rodzaj dostępnych obecnie na rynku szczoteczek elektrycznych to szczoteczki soniczne. Te z kolei posiadają podłużną końcówkę, która jest podobna do główki czyszczącej znanej nam z klasycznych szczoteczek manualnych. Urządzenia soniczne swoją pracę opierają o emitowanie fal dźwiękowych, które doprowadzają do powstawania w jamie ustnej tzw. zjawiska kawitacji, czyli mieszania się ze sobą śliny i pasty do zębów. Płyn, który otrzymujemy w ten sposób, przeistacza się w mikrobąbelki, doskonale obmywające bakterie ze wszystkich wskazanych przez nas obszarów. Szczoteczki soniczne działają niezwykle szybko, ponieważ ich najbardziej zaawansowane modele są w stanie pracować z prędkością nawet 96 000 drgań na minutę.

Producenci obecnie prześcigają się w wytwarzaniu kolejnych, wyposażonych w coraz to nowsze funkcje i udogodnienia modeli sonicznych, dlatego też z łatwością dopasowują się one do indywidualnych potrzeb konsumentów. Bogaty wybór szczoteczek sonicznych znajdziemy w sklepie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne Czy szczoteczki soniczne mają jakieś wady? W przeciwieństwie do urządzeń rotacyjnych, co najmniej przyzwoicie spisują się one w oczyszczaniu miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej, jednak niektórzy zwracają uwagę na ich stosunkowo wysoką cenę – szczoteczki soniczne to urządzenia przeciętnie nawet dwukrotnie droższe od swoich rotacyjnych odpowiedników (wszystko z uwagi na zastosowaną w nich technologię dźwiękową, która wiąże się z dużymi kosztami produkcji).

Szczoteczki ultradźwiękowe

Trzeci rodzaj dostępnych obecnie szczoteczek elektrycznych to szczoteczki ultradźwiękowe. Są to urządzenia służące do najbardziej zaawansowanej higieny jamy ustnej, gdyż pracują na zachwycającej częstotliwości od 1,4 do 1,6 MHz, która odpowiada aż 96 000 000 pulsacji na minutę. W ten sposób otrzymujemy najwyższą ochronę przed bakteriami, które zostają kompleksowo usunięte ze wszystkich newralgicznych obszarów.

Szczoteczki ultradźwiękowe również posiadają podłużne włosie, przypominające nam to znane ze szczoteczek manualnych. Ich oparta na ultradźwiękach technologia działania jest w szczególności dedykowana osobom cierpiącym na różnego rodzaju problemy z nadwrażliwością, gdyż fale o wysokich częstotliwościach rozbijają zalegającą płytkę nazębną kompletnie bezinwazyjnie dla szkliwa i dziąseł. Z uwagi na swoje terapeutyczne właściwości, szczoteczki ultradźwiękowe często są również nazywane „leczniczymi”.
Wśród wad szczoteczek ultradźwiękowych można właściwie odnotować tylko ich relatywnie wysoką cenę – urządzenia te są bowiem jeszcze droższe niż szczoteczki soniczne, a ich koszt zaczyna się od mniej więcej 600 złotych.

Którą szczoteczkę wybrać?

Wybór odpowiedniej szczoteczki elektrycznej to kwestia w pełni indywidualna. Przed rozpoczęciem zakupów należy przeanalizować stan własnej jamy ustnej, zastanowić się, jakich efektów od szczotkowania oczekujemy, oraz który ze sposobów oczyszczania jamy ustnej nam najbardziej odpowiada. Bez względu jednak na rodzaj wybranej szczoteczki elektrycznej, z pewnością zapewni nam ona wyższe standardy czyszczenia od każdej szczoteczki manualnej.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here