Rodzaje i zastosowanie pustaków ceramicznych

0
110
fot. materiały prasowe

Pustak ceramiczny to materiał, którym zdecydowanie warto się zainteresować, jeśli zależy nam na stworzeniu trwałej konstrukcji o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Wiele osób ceni je także za ekologiczny charakter i za to, że zapewniają dobre wyciszenie. Dowiedzmy się, jakie są rodzaje i zastosowanie pustaków ceramicznych.

Gdzie wykorzystuje się pustaki ceramiczne?

Pustaki ceramiczne należą do grupy materiałów, które chętnie wykorzystywane są w budownictwie mieszkalnym i użytkowym. Często znajdują zastosowanie w budowie domów jednorodzinnych, ze względu na swoją doskonałą izolacyjność cieplną, która pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Pustaki ceramiczne ścienne to materiał, z którego tworzy się ściany 1-, 2- lub 3-warstwowe, z kolei pustaki ceramiczne wentylacyjne używane są do budowy kanałów wentylacyjnych i pionów kominowych. Rodzajów pustaków tego typu jest jednak dużo więcej.

Pustaki ceramiczne dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cegly-pustaki-porotherm-beton-komorkowy-ytong-silikat-stal-zbrojenia/pustaki-ceramiczne

Pustaki ceramiczne – rodzaje

W marketach budowlanych napotkamy na różne rodzaje pustaków ceramicznych. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, przez co może być odpowiedniejszy do budowy określonych elementów konstrukcyjnych. Poznajmy powszechnie wykorzystywane typy pustaków ceramicznych oraz ich zastosowanie:

  • pustaki ceramiczne polaryzowane – ich porowata struktura wpływa na zwiększenie parametrów termoizolacyjności. Mogą być stosowane przy wznoszeniu ścian nośnych i działowych, bez względu na technikę murowania,
  • pustaki ceramiczne szlifowane – idealne do wznoszenia docieplanych ścian zewnętrznych,
  • pustaki ceramiczne U – sprawdzą się w budowie ścian konstrukcyjnych i nośnych – wewnętrznych lub zewnętrznych,
  • pustaki ceramiczne SZ – wykorzystywane przy tworzeniu ścian zewnętrznych, nośnych i działowych wewnętrznych,
  • pustaki ceramiczne wentylacyjne – dostępne w wersji 1- lub 2-kanałowej, mają wydrążone kanały o różnym kształcie i przeznaczone są do tworzenia kanałów wentylacyjnych,
  • pustaki ceramiczne kominowe – ze względu na swoją odporność na kwasy i wahania temperatury, przeznaczone są do tworzenia przewodów dymowych oraz spalinowych,
  • pustaki ceramiczne z wełną mineralną – to pustaki 2 w 1, którą są jednocześnie elementem konstrukcyjnym i termoizolacyjnym, wykluczając konieczność dodatkowego ocieplania budynku.

Pamiętajmy też, że w temacie rodzajów pustaków ceramicznych istnieje też podział na różne wielkości tych elementów. Różnice są dość znaczne, gdyż możemy napotkać produkty o długości od 188 do prawie 500 mm, szerokości od 80 do 440 mm i wysokości od 220 do 240 mm. Często pustaki o większych rozmiarach określane są przez producentów jako tzw. pustaki Max i nadają się do budowy ścian działowych, osłonowych, zewnętrznych i nośnych wewnętrznych.

Podsumowując, wszystko wskazuje na to, że zastosowanie pustaków ceramicznych w budownictwie nadal będzie popularne, gdyż są to materiały o wielu zaletach. Planując ich wykorzystanie, warto jednak porównać rodzaje pustaków i dobrać najodpowiedniejszy do danego projektu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here