Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach i pobij rekord!

0
254
Image by macrovector on Freepik

21 marca 2023 r. w godz. 10.00 – 12.00 w hali CRS przy ul. Sulechowskiej 41  z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa odbędzie się happening Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach (dwie różne, kolorowe skarpetki są symbolem osób z Zespołem Downa), którego uczestnicy będą bić rekord tworząc najdłuższy łańcuch z papierowych skarpetek pokolorowanych przez uczestników zabawy.
Organizatorami happeningu jest Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z partnerami – Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Urzędem Miasta i Stowarzyszeniem Syndrom na Rzecz Osób z Zespołem Downa.

Dzień pokazujący różnorodność i odmienność
– Z ogromną radością współpracujemy m.in. z Katedrą Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ. Staramy się pokazywać, że osoby z niepełnosprawnościami są niestereotypowe. Dzień kolorowej skarpetki to jest właśnie taki dzień pokazujący różnorodność, ale  i odmienność. Jest też troszkę uczulający społeczeństwo na to, że w tej odmienności jesteśmy interesujący, jesteśmy barwni, gdyby nie ta odmienność świat byłby szary, smutny. Stąd te skarpetki nie do pary,  które są symbolem osób z Zespołem Downa. Data też nieprzypadkowa – 21 marzec – Zespół Downa charakteryzuje się tym, że jest to zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21. To sprawia, że osoby z Zespołem Downa są wyjątkowe jeżeli chodzi o wygląd, ale też jeżeli chodzi o odbiór rzeczywistości. Są radosne, wspaniałe, szczere, żyją tu i teraz – to jest chyba taka podstawowa rzecz, której my się uczymy jako osoby dorosłe, opiekujące się takimi osobami. One nie myślą o przyszłości, nie rozpamiętują przeszłości. Są obecne w danym czasie i czerpią z niego pełnymi garściami, czego i nam życzę na co dzień. – powiedziała na konferencji prasowej zapowiadającej happening dr inż. Patrycja Łychmus, prezes Stowarzyszenia Syndrom na Rzecz Osób z Zespołem Downa.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego spędzenia pierwszego dnia wiosny!

Źródło: materiały prasowe Uniwersytetu Zielonogórskiego 

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here