Powstanie kilkaset mieszkań w Zielonej Górze. Będą dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową

0
5883
fot. ZielonaNews.pl

20 września w Zielonej Górze została powołana spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu. Jej celem jest budowa mieszkań 800 mieszkań w regionie. Lokale te przeznaczone będą dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie mają zdolności kredytowej.

Kilkaset mieszkań w regionie

Udziałowcami SIM KZN Lubuskie Trójmiasto sp. z o.o. są gminy: Zielona Góra, Czerwieńsk, Świdnica, Otyń, Nowogród Bobrzański, Nowa Sól. Na ich terenach mają powstać wielorodzinne budynki mieszkalne. Struktura:

  • Zielona Góra – 450-500 mieszkań
  • Nowa Sól – 150 mieszkań
  • Nowogród Bobrzański – 70 mieszkań
  • Czerwieńsk – 30 mieszkań
  • Otyń – 25 mieszkań
  • Świdnica – 25 mieszkań.

Skąd finansowanie?

Atutem spółek SIM jest ich montaż finansowy. Po pierwsze, na objęcie udziałów w spółce każda, przystępująca do niej gmina, otrzyma bezzwrotną dotację w wysokości do 3 milionów złotych. Dodatkowo gmina będzie mogła otrzymać kolejne bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Jest jeszcze bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji. SIM będzie spółką ze stabilnym finansowaniem, która weźmie na siebie znakomitą większość spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem inwestycji mieszkaniowych w gminie.

Zdolność czynszowa, ale nie kredytowa

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to system budowy dostępnych cenowo mieszkań dla ludzi, którzy mają zdolność czynszową, a nie mają kredytowej. Dla rodzin, które nie chcą za pracą i domem przeprowadzać się do wielkich aglomeracji. Dla tych, którzy chcą pracować i wychowywać dzieci w swoich małych ojczyznach, we własnych mieszkaniach, na które nie będą musieli zaciągać wieloletniego kredytu. Powołana przy inicjatywę rządu i samorządu Spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto.

Źródło: materiały prasowe Krajowego Zasobu Nieruchomości

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here