Pomyłka na fakturze? Bez obaw, można to naprawić!

0
157
fot. materiały prasowe

Pomyłka to ludzka rzecz, a gdy jako przedsiębiorcy wystawiamy dziesiątki lub nawet setki faktur każdego miesiąca, niedopatrzenia po prostu się zdarzają. Dla takich sytuacji powstały faktury korygujące – dokumenty, które pozwalają na wyjaśnienie i sprostowanie błędnych zapisów na wystawionych fakturach.

Jak i kiedy wystawić fakturę korygującą?

Nie tylko pomyłka stanowi przesłankę do wystawienia faktury korygującej. Dokument ten możemy sporządzić także w sytuacji, w której już po zawarciu transakcji dochodzi do zmiany jej warunków – na przykład zdecydujemy się udzielić klientowi rabatu na zakupiony towar.

Może to zadziałać także w drugą stronę – jeżeli klient zamówił towar, jednak po jakimś czasie zmieniają się warunki rynkowe i trzeba dokonać korekty polegającej na podniesieniu cen.

Z taką sytuacją konsumenci spotykają się często na rynku materiałów budowlanych – ceny drewna czy styropianu zmieniają się jak w kalejdoskopie, a terminy wykonywania usług często przesuwają się w czasie, w związku z czym aktualizacja cen nikogo nie dziwi.

Fakturę korygującą wystawimy również w sytuacji, w której klient dokonał zwrotu towaru lub opakowań, a także gdy sprzedający zwrócił część lub całość zapłaty kupującemu.

Sposób wystawienia faktury korygującej określony jest w ustawie o VAT, a konkretnie w art. 106j tejże ustawy.

Konsekwencje źle wystawionych faktur

Dokładne wystawianie faktur ma też znaczenie, jeżeli planujemy skorzystać w przyszłości z usług finansowych dla naszej firmy. Wykrycie nieprawidłowości w dokumentach sprzedaży może utrudnić zaciągnięcie kredytu, wzięcie pożyczki czy skorzystanie z faktoringu, nie wspominając o ewentualnych problemach z fiskusem.

Aby uniknąć problemów ze strony urzędu skarbowego, poza wystawieniem faktury korygującej, konieczne jest także odpowiednie księgowanie korekty sprzedaży – w tym celu dokonujemy korekty in plus lub in minus.

Pomoc w wystawianiu faktur

Jeżeli samodzielnie prowadzisz działalność, a liczba faktur do wystawienia zwiększa się, możesz potrzebować pomocy. dokładne i bezbłędne wystawianie faktur ma spore znaczenie, ponieważ buduje obraz profesjonalnej i godnej zaufania firmy. Poza tym – choć sporządzenie faktury korygującej nic nie kosztuje – unikanie błędów oszczędza cenny czas.

Na polskim rynku istnieje kilka rodzajów oprogramowania wspomagającego prowadzenie działalności, w tym wystawianie faktur. Jeżeli jednak chcesz, żeby od początku do końca zajął się tym profesjonalista, pozostaje skorzystać z usług biura rachunkowego.

Dowiedz się więcej o fakturach korygujących – https://pragmago.pl/porada/czym-jest-faktura-korygujaca/

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here