Pompy ciepła do basenu — jak je dobrać i zamontować?

0
345
fot. materiały prasowe

Pompy ciepła do basenu to jedno z najbardziej wydajnych i ekonomicznych rozwiązań, które pozwala na ogrzanie znajdującej się w nich wody, tak aby kąpiele w niej były zawsze przyjemne. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na najważniejszych zaletach jakimi wyróżniają się basenowe pompy ciepła oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich doboru i jak przeprowadzić ich montaż.

Jakie są korzyści zastosowania pompy ciepła do basenu?

Basenowe pompy ciepła to rozwiązanie pozwalające ogrzewać wodę w basenach ogrodowych, które cechują się wieloma zaletami. Za ich stosowaniem przemawia przede wszystkim to, że:

 • generują one niewielkie koszty eksploatacyjne, gdyż są o wiele efektywniejsze niż inne systemy przeznaczone do ogrzewania wody basenowej, a do tego bazują na odnawialnych, całkowicie darmowych źródłach energii,
 • cechują się wysoką wydajnością, dzięki czemu nawet w niskich temperaturach wytwarzają wystarczającą ilość ciepła, aby utrzymać wodę w basenie w odpowiedniej temperaturze,
 • cechują się łatwą instalacją, która nie sprawia większych problemów.

Gdzie kupić basenowe pompy ciepła?

Szukając odpowiedniej basenowej pompy ciepła należy zwrócić uwagę na sklep internetowy Intexmarket, który specjalizuje się w sprzedaży basenów ogrodowych oraz niezbędnych do ich użytkowania akcesoriów. Pompy ciepła do basenu od Intexmarket.pl to modele marki Hewalex, które dostępne są w kilku wariantach mocy do wyboru. Dzięki temu bez problemu można je dobrać w tym sklepie do niemal każdej pojemności zarówno basenu stelażowego, jak i rozporowego oraz w formie konstrukcji masywnych. Wyróżniające się także wysokim współczynnikiem COP na poziomie powyżej 5 oraz objęte 4-letnią gwarancją producenta. Dodatkowo decydując się na zakup pompy basenowej w tym miejscu, można także liczyć na szybką dostawę zamówienia w ciągu maksymalnie 7 dni.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do basenu?

Odpowiedni dobór pompy ciepła do basenu uzależniony jest od kilku kwestii. Przede wszystkim powinna być ona właściwie dostosowana do wielkości basenu pod względem swojej mocy, tak aby była w stanie skutecznie ogrzewać znajdującą się w jego niecce wodę. W związku z tym pompy ciepła do basenu o powierzchni:

 • do 15 m
 • 3
 • powinny mieć moc w zakresie od 3 do 4,5 kW,
 • do 20 m
 • 3
 • powinny mieć moc w zakresie od 4,5 do 6,5 kW,
 • do 30 m
 • 3
 • powinny mieć moc w zakresie od 7 do 10 kW.

Dodatkowo dobierając pompę ciepła do basenu, warto także zwrócić uwagę na jej współczynnik COP, który określa ile kWh energii cieplnej będzie ona w stanie dostarczyć, zużywając przy tym 1 kWh energii elektrycznej. Im jest on większy, tym lepiej, gdyż przekłada się to na energooszczędniejsze działanie danego modelu. Oprócz tego ważne są także takie parametry jak:

 • głośność pracy basenowej pompy ciepła — warto wybierać jak najcichsze modele, które nie będą przeszkadzały swoim hałasem w użytkowaniu basenu,
 • sposób sterowania pompą ciepła do basenu — najwygodniejszą opcją jest sterowanie za pomocą WiFi, które pozwala zdalnie kontrolować działanie urządzenia grzewczego, za pomocą aplikacji mobilnej,
 • wymiar przyłącza pompy do basenu — powinien być on w pełni zgodny z wymiarem przyłącza znajdującym się w basenie, aby nie trzeba było korzystać z przejściówek czy innych adapterów.

Jak podłączyć pompę ciepła do basenu?

Montaż pompy ciepła do basenu należy rozpocząć od znalezienia dla niej odpowiedniego miejsca. Powinno się ono znajdować na zewnątrz w pobliżu źródła zasilania, jednak być oddalone od roślinności i elementów, które mogłyby blokować dostęp powietrza do urządzenia. Samo podłączenie pompy ciepła do basenu polega na:

 • połączeniu pompy ciepła z filtrem,
 • podłączeniu węża od wylotu filtra do basenu oraz do pompy ciepła,
 • otworzeniu zaworu powietrza na filtrze basenu i zakręceniu go, gdy kosz filtra napełni się wodą,
 • uruchomieniu pompy ciepła.

Cała instalacja pompy basenowej musi się wobec tego składać z samego urządzenia, dopływu wody, filtra oraz pompy wodnej, tworząc wspólnie zamknięty obieg. Dodatkowo podczas montażu pompy ciepła do basenu po jej pierwszym uruchomieniu należy sprawdzić, czy wszystkie połączenia są szczelne i czy pompa działa prawidłowo.

Podsumowując, pompy ciepła do basenu to wydajne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie, które pozwala skutecznie ogrzewać wodę basenową. Aby wybrać odpowiednią pompę ciepła do basenu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wielkość basenu i jego lokalizacja. Należy również upewnić się, że wybrana jednostka jest wystarczająco wydajna, aby była w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę wody. Pompy ciepła do basenów ogrodowych różnią się między sobą mocą, wydajnością i ceną, dlatego też warto dokładnie przeanalizować wszystkie te czynniki, aby wybrać odpowiedni model.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here