Pompa glębinowa – na co zwracać uwagę

0
148
fot. materiały prasowe

Pompa glębinowa do studni kopanej powinna być odpowiednio dobrana, by pobór wody odbywał się bezproblemowo przez wiele lat. Kolejnym aspektem jest silnik w urządzeniu, który zapewnia wydajną pracę oraz właściwe ciśnienie wody. Wybór nie jest prosty, jednak zawsze należy kierować się przede wszystkim jakością.

Pompy głębinowe do zbiorników wodnych

W gospodarstwach domowych na obszarach zabudowanych dostęp do wody pitnej zapewniają wodociągi. Natomiast na terenach gminnych, pobór czystej wody jest możliwy ze studni głębinowych, co ma swoje dobre strony. Woda jest doskonałej jakości, bez kamienia i rdzy, czyli zdrowa dla organizmu, czego nie można powiedzieć o miejskiej, tzw. kranówce. Aby później korzystać z darmowej wody ze studni głębinowej, trzeba liczyć się z kosztami: wiercenia i zakupu pompy głębinowej oraz zbiornika hydroforowego. Do pobierania wody trzeba dobrać odpowiednie urządzenia.

Na stronie internetowej www.sklep-watermark.pl można dobrać pompę głębinową do domu, małej gastronomii, gospodarstwa rolnego, zakładu przemysłowego lub na działkę w atrakcyjnej cenie. Szeroki wybór pomp głębinowych pozwala na wybór takiego modelu, który pozwoli na wygodny pobór wody.  Urządzenia są stali nierdzewnej, nowoczesne i w pełni zautomatyzowane, wyposażone w czujniki poziomu wody oraz w bezpieczniki ochraniające pompę głębinową przed przegrzaniem.

Pompa głębinowa do studni wierconych

Pompa głębinowa jest wygodna do pobierania wody ze studni kopanych. Dawniej do pompowania wody używano kołowrotu, co wymagało użycia siły. Lustro wody znajdowało się kilka metrów pod powierzchnią ziemi, a wiadro przyczepiano do żurawia i po napełnieniu wyciągano na powierzchnię. Pobór wody ze zbiornika z ręcznym czerpakiem został zastąpiony budową studni wierconej w którą wmontowuje się pompę głębinową. Dzięki rozwojowi technologii nie trzeba ręcznie kopać otworów, ale koparkami, co zdecydowanie przyspiesza wykonywanie odwiertów, nawet na głębokość kilkudziesięciu metrów.

Pompa głębinowa do pobierania wody czystej działa bezproblemowo przez wiele lat. Jednak dobierając produkt należy zwrócić uwagę na rodzaj i średnicę studni, wydajność pompowania wody czystej, wysokość podnoszenia słupa, jakość i rodzaj silnika. Maksymalna wydajność obniża wysokość podnoszenia, a kiedy ta wzrasta, spada wydajność, która zapewnia ciśnienie maksymalne, niezbędne do korzystania z pralki czy zmywarki. Bardzo ważną kwestią jest określenie odpowiedniej średnicy pompy, by pasowała do otworu zbiornika. Nie ma możliwości montażu urządzenia w zbyt małej studni.

Moc silnika w pompie głębinowej

Pompa głębinowa do pobierania wody powinna cechować się niskim współczynnikiem energochłonności. Urządzenie musi być dopasowane do zapotrzebowania na wodę, wysokości budynku i jego odległości źródła; głębokości odwiertu oraz rodzaju studni. Dla efektywności urządzenia, istotna jest także moc silnika. Pompy mające silnik trójfazowy (o napięciu 400 V) sprawdzają się do pobierania wody czystej ze studni.  Przed zakupem urządzenia konieczne jest sprawdzenie parametrów studni, a także na jakiej głębokości jest umieszczone w niej lustro wody.

Silnik trójfazowy posiada wielokrotnie większy rozruch, co minimalizuje ryzyko wadliwego działania. Dlatego wybór tego typu elementu pompy obciąża prawidłowo sieć, pozwalając na zmienianie kierunków wirowania. Silnik trójfazowy stosowany jest w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, letniskowych, na działkach oraz do nawadniania ogrodów i pól. Ten element jest najważniejszy w pompie głębinowej, gdyż zapewnia wydajną pracę i prawidłowe ciśnienie wody.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here