Półmetek wakacji. Lubuska policja robi podsumowanie (LICZBY)

0
114
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. ZielonaNews.pl

Trwa wypoczynek dzieci i młodzieży związany z wakacjami. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób wypoczywających w lasach, nad jeziorami, w większych i mniejszych miejscowościach czuwają lubuscy stróże prawa. – Jesteśmy też na drogach, aby dojazd do kurortów odbywał się bez niebezpiecznych – zdarzeń informuje Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji. 

Półmetek wakacji w liczbach

Lubuscy stróże prawa mieli sporo pracy. Policjanci skontrolowali niemal 350 „dzikich kąpielisk”. – To właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do utonięć z uwagi na brak ratowników. W tym roku to istna plaga. Od 1 czerwca na lubuskich akwenach utonęło już 12 osób! To zatrważająca liczba, pod która kryją się ogromne tragedie także dla samych rodzin. Dość powiedzieć, że w minionym roku przez całe wakacje utonęło 6 osób. Teraz o połowę więcej, a mamy dopiero półmetek wakacji ! – informuje M. Maludy.  I przestrzega by wybierać kąpieliska strzeżone, gdzie zawsze z pomocą przybędzie wykwalifikowany ratownik lub też policjant.

Woda i alkohol to złe połączenie

Po żadnym pozorem nie można łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem. – Ujawniliśmy też 21 nieletnich pod działaniem alkoholu i 2 pod wpływem narkotyków. 10 zdecydowało się na ucieczkę z domu, co bardzo często ma miejsce właśnie podczas wakacji. Wszyscy bezpiecznie wrócili  już do miejsca zamieszkania. Nieletni nie zawsze postępowali zgodnie z prawem. Łącznie lubuscy policjanci odnotowali z ich udziałem 46 czynów karalnych. 35 zakwalifikowano jako wykroczenia, a 11 jako przestępstwa – informuje policja.  W obu przypadkach ich zachowanie zostanie ocenione przez Sąd Rodzinny i Nieletnich.

Dorośli powinni dawać przykład

Policja kontroluje także na drogach i zwraca uwagę na to, jak dorośli przewożą najmłodszych na wypoczynek lub wspólnie z nimi się na niego udają. – Po drodze w wielu sytuacjach to właśnie dorośli jako kierowcy zawodzą dając zły przykład, ale przede wszystkim narażając ich i siebie samych na niebezpieczeństwo. Od początku wakacji policjanci odnotowali 74 wypadki, w których 9 osób zginęło ( w tym jeden 16-latek, który w wyniku poniesionych obrażeń po zderzeniu jego motocykla z busem zmarł w szpitalu), a 99 zostało rannych. Wciąż nie wszyscy wsłuchują się i biorą sobie do serce liczne apele policjantów a’ propos trzeźwości za kółkiem – wyjaśnia policja.

Prowadzili pod wpływem alkoholu

Ta naczelna zasada bezpieczeństwa jest nadal łamana przez nieodpowiedzialnych kierowców. – Od początku wakacji  lubuscy stróże prawa wyeliminowali z dróg regionu aż 306 motoryzowanych, którzy prowadzili samochód wcześniej pijąc alkohol. Ale zdając sobie sprawę, że młodzież na wakacje podróżuje także w ramach wyjazdów zorganizowanych, kontrolujemy również autokary. Przeprowadziliśmy 140 takich kontroli sprawdzając trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów – tłumaczy M. Maludy.

Opracował: podinspektor Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here