Policja kontrolowała przewoźników „na aplikację”. Prawie setka skontrolowanych (ZDJĘCIA)

0
576
fot. KMP Zielona Góra

W nocy z soboty na niedzielę (17/18.12) zielonogórscy policjanci ruchu drogowego wspomagani przez kolegów z innych jednostek wspólnie z policjantami kryminalnymi, funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili działania kontrolne przewoźników „na aplikację”.

Całonocne działania policji
– Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego wspomagani przez kolegów z innych jednostek, kryminalnych oraz funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Granicznej w miniony weekend prowadzili w nocy z soboty na niedzielę (17/18.12) całonocne działania. Kontrolowali pojazdy, których kierujący świadczą usługi przewozu osób „na aplikację”. Odprawa policjantów do służby w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze odbyła się o godzinie 19.00, a od godziny 20.00 patrole w kilku miejscach ustawiły punkty kontrolne – informuje Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Zapobieganie wykroczeniom
Działania były ukierunkowane na zapobieganie wykroczeń i przestępstw przez kierujących taksówkami, w tym środkach transportu zamawianych za pośrednictwem aplikacji internetowych. – Kierujący zatrzymywani podczas działań poddawani byli szczegółowej kontroli drogowej obejmującej posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, stanu trzeźwości, sprawdzany był stan techniczny pojazdu oraz wymagane wyposażenie, a w przypadku cudzoziemców przeprowadzano kontrole legalności pobytu na terytorium RP, weryfikowano również dokumenty pod kątem ich fałszerstwa – wyjaśnia policja.

Skontrolowano prawie sto pojazdów i kierujących
Podczas akcji skontrolowano 95 pojazdów i ich kierujących. Ujawniono 21 wykroczeń, wśród których najczęściej były te związane z brakującymi wymaganymi elementami wyposażania. Policjanci ujawnili też 2 naruszenia przez cudzoziemców Ustawy o Transporcie Drogowym –  brak wymaganej licencji do przewozu osób. – Jeden z kierujących został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, wobec drugiego z nich wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu. Dodatkowo Inspekcja Transportu Drogowego wydała decyzję administracyjną wobec właściciela firmy przewozowej, który dopuścił do pracy kierujących bez wymaganych licencji. Grzywna w tym przypadku wynosi 12.000 złotych – informuje policja.

Policja zapowiada, że w trosce o bezpieczeństwo pasażerów taksówek zielonogórscy policjanci planują powtórzenie podobnych działań w przyszłości.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here