Pijani za kierownicą. W poniedziałek policja złapała kilku

0
1019
fot. Lubuska Policja

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego, podobnie jak koledzy w całym województwie, prowadzą dzisiaj od rana działania „Trzeźwość”. Policyjne kontrole przez cały dzień będą w wielu różnych miejscach w mieście i na drogach powiatu.  Do godziny 9.00 zatrzymali już 2 nietrzeźwych kierujących i 2 po użyciu alkoholu.  

Działania „Trzeźwość”, czy „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych regularnie przez zielonogórską drogówkę. Obecne już od kilkunastu lat na drogach całego powiatu, obecnie przybierają różne formy – od badań prowadzonych w krótkim okresie na jednym odcinku drogi gdzie kilkunastu policjantów sprawdza bardzo wielu kierujących po pojedyncze patrole na mniej uczęszczanych drogach sprawdzające przez pewien okres czasu wszystkie przejeżdżające pojazdy.

Taką formę – wiele miejsc, pojedyncze patrole – przyjęły w zielonogórskim powiecie wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne „Trzeźwość”. Policjanci ruchu drogowego z zielonogórskiej komendy będą w wielu różnych punktach na drogach naszego powiatu. Już od godziny 4.00 sprawdzają trzeźwość kierujących. Policjantów wspomagają w dzisiejszych działaniach funkcjonariusze z Inspekcji Transportu Drogowego.

O godzinie 5.20 w Chynowie na ulicy Poznańskiej zatrzymany został kierujący Oplem Astra 30-latek, który miał w organizmie ponad  0,7 promila. Kilka minut później w Nowym Kisielinie na ulicy Odrzańskiej inny patrol zatrzymał 40-latka, który właśnie rozpoczął pracę i wyjechał z bazy ciągnikiem siodłowym z naczepą – alcosensor wskazał ponad 0,5 promila alkoholu. O godzinie 6.00 na ulicy Działkowej w Zielonej Górze prowadzący Renault Scenic 60-letni kierujący miał w organizmie 0,4 promila. Natomiast o godzinie 8.00 skontrolowany na S3 jadący Audi z Głogowa 34-latek miał w organizmie 0,37 promila.

Przypominamy:
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 ‰) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 ‰ do 0,5 ‰) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.
Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Lubuska Policja

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here