Objawy niedoboru witamin – co możesz zauważyć?

0
171
Clear skin photo created by lookstudio - www.freepik.com

Awitaminoza, czyli niedobór witamin może objawiać się na wiele, różnych sposób. Jednym z nich jest szary wygląd skóry.

Objawy niedoboru witamin mogą być różne. Należą do nich ogólne osłabienie, problemy z koncentracją, a nawet spadek nastroju. Często brak witamin objawia się także w wyglądzie skóry. Ziemista, szara cera to jeden z objawów niedoborów takich witamin jak D3 i D12. Może wskazywać także na nieprawidłowy poziom cynku, ferrytrny, żelaza w organizmie. Wiele witamin wpływa zarówno na to jak się czujemy, ale także na to jak wyglądamy.

Witaminy mają wpływ na wygląd skóry

Niedobór witaminy D3 ma znaczący wpływ na kondycję naszej cery. Szara skóra, mniej jędrna – to główne objawy jej braku. Trudniej goją się także rany. Dzieje się tak, bo witamina D reguluje biologiczny cykl naskórka i wpływa na jej funkcje regeneracyjne. Co ważne, kiedy do organizmu nie jest dostarczona witamina D, to zaburzony jest metabolizm komórek i proces starzenia przyspiesza.

Z kolei witamina A sprawia, że nasza skóra jest nawilżona. Normalizuje także wydzielanie łoju. Gdy jej brakuje skóra staje się szorstka i zrogowaciała. Ma także wpływ na kondycję włosów i paznokci.

W kosmetyce ceniona jest witamina C, która jest antyoksydantem. Bierze udział w produkcji kolagenu. Kiedy brakuje witaminy C w organizmie pojawia się ogólne osłabienie, męczenie się, brak apetytu, skłonność do występowania siniaków, trudności w gojeniu się ran. W przypadku skóry może rozwinąć się rogowacenie włosowate.

Witamina E to witamina młodości. Nasza cera ją lubi

Wpływ na kondycję skóry ma również witamina E, która znana jest jako witamina młodości, to przeciwutleniacz. Wspiera walkę z trądzikiem, sprawia, że skóra ma promienny wygląd i chroni ją przed działaniem wolnych rodników. Opóźnia procesy starzenia się, odżywia i nawilża, a także regeneruje skórę. Niedobór witamy E od razu rzutuje na pogorszenie kondycji skóry. Jej brak na skórze może objawiać się przebarwieniami, utratą jędrności.

Witaminy z gruby B a skóra

Na wygląd skóry mają także wpływ witaminy z gruby B, które odpowiadają za rogowacenie i regenerację naskórka. Niedobór witaminy B3 może objawiać się zaczerwieniem skóry i większą wrażliwością na słońce. Brak witaminy B2 powodować powoduje nadmierne złuszczenia się naskórka, a niedobór witaminy B5 może objawiać się przesuszeniem i trudnością w gojeniu ran (pękają także kąciki ust). Witaminy z grupy B powodują, że skóra jest odpowiednio nawilżona, jędrna. Niedobór witamin z tej grupy objawia się przede wszystkim suchością skóry.

Na poprawę naszej cery może mieć wpływ także witamina K, która sprawi, że zmęczona szara cera rozjaśni się, znikną podrażnienia i zaczerwienienia.

By zadbać o kondycję naszej skóry warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią dietę bogatą w witaminy. Szybkie tempo życia, jedzenie fast foodów, stres, nie będą dobrze wpływać na nasze zdrowie a także na wygląd naszej cery.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here