Nowe psy w zielonogórskiej policji. Poznajcie je! (ZDJĘCIA)

0
102
fot. Lubuska Policja

– ORI, FOSTI i IZIM to nowe psy, o które wzbogacił się Zespół Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Ori i Fosti razem ze swoimi przewodnikami rozpoczęły właśnie szkolenie w Sułkowicach, Izim pod okiem doświadczonego przewodnika przechodzi szkolenie eksternistycznie = poinformowała zielonogórska policja. 

Zespół Przewodników Psów Służbowych Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zyskał nowych czworonożnych funkcjonariuszy. – Izim, to owczarek holenderski, który będzie psem patrolowo-tropiącym. Imię Izim otrzymał od swego przewodnika, bo jego oficjalne imię „służbowe” to Sajgon. Izim pod okiem doświadczonego przewodnika aspiranta sztabowego Kamila Wróblewskiego przechodzi szkolenie w systemie eksternistycznym. Przewodnik szkoli psa samodzielnie i tylko raz w miesiącu jadą wspólnie na zaliczenia bloków szkoleniowych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie Izim zdaje egzaminy z kolejnych zadań i umiejętności – informuje policja.

Jak wyjaśnia policja w ubiegłym tygodniu do zielonogórskich psów służbowych dołączyły również Ori i Fosti. We wtorek (10.10) razem ze swoimi przewodnikami aspirantem Janem Maławskim i starszą posterunkową Jagodą Migdał rozpoczęły szkolenie w Sułkowicach. – Również te dwa psy mają swoje imiona „służbowe”. Ori – owczarek holenderski – to oficjalnie Sak, a Fosti – owczarek niemiecki – to służbowo Spryt. Wszystkie imiona psów służbowych przyjętych do służby w 2023 roku zaczynają się na literę „S”, ta zasada obowiązuje w Policji od wielu lat, wszystkie imiona psów przyjętych w danym roku zaczynają się na taką samą, przypisaną do roku literę – tłumaczy zielonogórska policja.

Co interesujące, także dwa „pierwsze razy” wiążą się z nowymi czworonożnymi funkcjonariuszami. Po raz pierwszy w zielonogórskim zespole przewodników psów służbowych będzie służyła kobieta. – Starsza posterunkowa Jagoda Migdał, w służbie od 2020 roku, od początku wstąpienia do Policji chciała zostać przewodniczką psa. Przekonała swoich przełożonych i właśnie razem z Ori – owczarkiem holenderskim rozpoczęła szkolenie. Po raz pierwszy też będziemy mieć w naszej jednostce psa wyszkolonego do wyszukiwania zwłok. Takie właśnie szkolenie przechodzi Fosti – owczarek niemiecki. Jego przewodnik aspirant Jan Maławski to policjant z 13-letnim stażem. Jest przewodnikiem od 9 lat, a Fosti to jego 3 pies – informuje policja.

jak wyjaśnia Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze posiada bardzo dobrze wyposażony tor szkoleniowy dla psów przy nowoczesnych kojcach, gdzie psy służbowe trenują pod okiem swoich przewodników. – Obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze służy 15 psów. 9 z nich to psy patrolowo-tropiące, 3 wyszkolone są do wyszukiwania materiałów wybuchowych, 2 do wyszukiwania narkotyków i – po raz pierwszy – pies do wyszukiwania zwłok. Zakup nowych psów dla zielonogórskiej komendy możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto, które zdobyło na ten cel fundusze od darczyńców – informuje policja.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here