Na co zwrócić uwagę przy zakupie chusty do ćwiczeń?

0
118
fot. materiały prasowe

Akrobacje na chuście do ćwiczeń to coś, co kocha każdy fan adrenaliny i sportu. Warto jednak pamiętać, że wybór sprzętu to podstawa – tylko dobrej jakości, właściwie zamontowana chusta będzie bezpieczna w użytku. Podpowiadamy, jakie rzeczy trzeba mieć na uwadze i co decyduje o komforcie podczas ćwiczeń.

Czym są ćwiczenia na chuście?

Ćwiczenia z wykorzystaniem chusty wertykalnej mogą mieć różną formę, ale najczęściej pod tym pojęciem kryje się sport zwany aerial silks. To dyscyplina, której blisko do gimnastyki, tańca i ćwiczeń siłowych, jednak najbliższą jej siostrą jest po prostu akrobatyka powietrzna, do której zaliczamy też ćwiczenia na kole cyrkowym czy aerial jogę.

Aerial silks, czasami nazywane ogólnie aerial dance, polega na wykonywaniu akrobacji na zawieszonej na wysokości chuście. Taki trening wymaga dużo siły, sprawności, świadomości własnego ciała i dobrej koordynacji ruchowej, ale jest też świetną zabawą.

Gdzie szukać dobrego sprzętu?

Obecnie chusty do ćwiczeń można znaleźć w większości sklepów sportowych, zwłaszcza w tych specjalizujących się w sprzedaży sprzętu akrobatycznego. Warto jednak zachować czujność. Nie wszystkie marki oferują szarfy wykonane z materiału przystosowanego do uprawiania takiego sportu. Tymczasem powinien być to produkt przebadany zgodnie z określonymi normami i, co najważniejsze, bardzo wytrzymały. Niskiej jakości chusta może się nawet rozerwać lub niebezpiecznie rozciągnąć. Grozi to poważnym wypadkiem.

Polecamy robienie zakupów w polskich sklepach ze sprzętem aerial. Renomowane marki takie jak Flying Rose współpracują nawet z rodzimymi producentami, co daje niemal pełną kontrolę nad każdym etapem produkcji chusty. Bez wątpienia jest to najlepsza opcja na rynku. Należy stanowczo zrezygnować z zakupu przypadkowego, długiego materiału, który pozornie “nada się” na ćwiczenia. Chusta do aerial silks musi być profesjonalnym sprzętem!

Sposób montażu

Sposób zawieszenia chusty zależy od miejsca, w jakim chcesz ją powiesić. Ważne: musi to być mocny punkt zaczepu (sufit, element konstrukcyjny, belka), który utrzyma nie tylko sprzęt, ale również ćwiczącego w ruchu. Pod żadnym pozorem nie można wieszać chusty w suficie podwieszanym – wwiercać należy się zawsze w sufit właściwy. Natomiast w przypadku belek (drewnianej, konstrukcyjnej czy nawet gałęzi) można użyć specjalnej liny.

Zasadniczo wybór chusty nie ma wpływu na sposób montażu, ale przed zakupem sprzętu z pewnością trzeba tę kwestię przemyśleć. W niektórych przypadkach może się okazać, że zawieszenie szarfy jest szczególnie problematyczne.

Długość szarfy

Długość materiału zawsze dobieramy do wysokości pomieszczenia, w którym sprzęt ma zawisnąć. To najważniejszy parametr, ale na szczęście trudno tutaj o pomyłkę. Wystarczy pamiętać, że szarfa powinna być co najmniej 2 razy dłuższa od wysokości pokoju + 1 m. Dodatkowy 1 m to po prostu 0,5 m materiału, jaki należy zostawić po bokach, luźno na podłodze. Dzięki temu figury na szarfie będzie można wykonywać komfortowo.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here