Jak Lubuszanie oszukują na zwolnieniach? Zamiast chorować ujeżdżają byka

0
999
fot. ZielonaNews.pl

W minionym roku w województwie lubuskim pod kątem wykorzystywania zwolnień lekarskich ZUS skontrolował 3184 osoby, z których prawa do zasiłku pozbawiono 183. ZUS zaoszczędził w ten sposób ponad 509 tys. zł.
Niestety są wśród nad osoby, które zwolnienie lekarskie traktują jak dodatkowy urlop, podczas którego wyjeżdżaj za granicę, urządzają wycieczki krajoznawcze, remontują mieszkanie a nawet (ci bardziej przedsiębiorczy) udają się do zagranicznych sąsiadów w celu dorobienia paru groszy. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób mogą stracić zasiłek chorobowy – informuje Agata Muchowska, rzecznik ZUS.

Inspektorzy ZUS oraz pracodawcy (zatrudniający powyżej 20 pracowników) prowadzą kontrole, które mają sprawdzić, czy osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich są stosują się do zaleceń lekarza. – Okazuje się, że ludzka kreatywność nie zna granic – mówi A. Muchowska. I podaje kilka przykładów. – Pracownik zatrudniony w firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów otrzymał zwolnienie lekarskie z zaleceniami „chory może chodzić”. Pracodawca podejrzewając, że pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę (w ramach swojej działalności o tym samym profilu) przez kilka dni śledził pracownika i nagrał  kamerą jak „chory” wykonuje pracę w czasie orzeczonej niezdolności do pracy. I tak oto pracowity mężczyzna utracił zasiłek – informuje Muchowska. Inny pracownik natomiast podczas kontroli zaprzeczył swojej tożsamości podając się za inną osobę. Ostatecznie okazało się, że świadczenie stracił. Podobny los spotkał delikwenta, który zamiast wypoczywać w domowych pieleszach aktywnie spędzał czas w Karpaczu – chodził po górach i  szlakach turystycznych,  brał udział w rajdzie motorowym a także…ujeżdżał mechanicznego byka. – Mało tego, na bieżąco relacjonował pobyt umieszczając zdjęcia na portalu społecznościowym. Z informacji uzyskanych od  lekarza leczącego wynikało, że ubezpieczony na każdą wizytę przychodził o kulach i ze względu na schorzenie  miał zalecone  oszczędzanie chorej nogi – wyjaśnia Muchowska.
Wprowadzenie elektronicznego zwolnienia lekarskiego ukróci takie nieuczciwe procedery, pracodawca bowiem już w momencie wystawienia zwolnienia otrzyma informację o niedyspozycji pracownika i w razie wątpliwości będzie mógł podjąć kontrolę.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here