Książkomat jak paczkomat. Może stanąć w centrum miasta, ale potrzebne są głosy mieszkańców

0
223
Office photo created by freepik - www.freepik.com

Już od dziś można głosować na projekt „Książkomat” – pomysł Biblioteki Norwida, który znalazł się na liście zadań do Budżetu Obywatelskiego Miasta Zielona Góra 2021!

Książkomat w Zielonej Górze

– Teraz wszystko w rękach zielonogórzan. Jeśli chcemy mieć możliwość wypożyczenia książek o każdej porze, przez 7 dni w tygodniu – Biblioteka Norwida ma na to sposób, ale potrzebuje pomocy mieszkańców Zielonej Góry! – informuje Anna Urbańska z biblioteki Norwida.

Już wkrótce w naszym mieście może stanąć KSIĄŻKOMAT – nowoczesne urządzenie umożliwiające wygodny, bezkontaktowy odbiór zamówionych materiałów bibliotecznych przez całą dobę. – Będzie on działał podobnie jak paczkomat i stanie w centrum miasta.
Aby projekt został zrealizowany, potrzebujemy głosów mieszkańców. Zachęcamy do głosowania na „KSIĄŻKOMAT” w Budżecie Obywatelskim Miasta Zielona Góra – informuje A. Urbańska. Link do głosowania tutaj: https://zielonagora.konsultacjejst.pl/budzet/glosowanie/0178a6c9-0b07-4f94-99e7-f79d9a2dae23

Zagłosuj: Projekt „KSIĄŻKOMAT” – kategoria Miasto Zielona Góra, numer 13

Głosuj na książkomat – wypożyczaj, kiedy chcesz!

„KSIĄŻKOMAT”

Projekt zakłada upowszechnianie czytelnictwa w Zielonej Górze, który wpisuje się w nowoczesne podejście w dobie cyfryzacji i dynamicznym sposobie życia społeczeństw. Celem projektu jest chęć zainstalowania przed budynkiem Filharmonii książkomatu. Urządzenie samoobsługowe pozwoli na odbiór zamówionych uprzednio w bibliotece egzemplarzy książek, nowości wydawniczych i czasopism bez konieczności tradycyjnej wizyty w placówce. Wojewódzka i Miejska Bibliotek Publiczna będzie instytucją, która sprawować będzie pieczę merytoryczną , zapewniając przy tym obsługę logistyczną w formie dostarczenia i zasilania zamawianych woluminów do automatu. Obecni jak i przyszli czytelnicy literatury będą mogli zamawiać poprzez katalog www biblioteki wybrane pozycje książkowe posiadające specjalne oznaczenie w opisie katalogowym. Pracownik WiMBP, będzie regularnie zasilał szufladki schowków. Jeden czytelnik będzie mógł wypożyczyć do 5 książek jednorazowo a następnie poprzez system zdalny zostanie poinformowany o dostępie i możliwością realizacji zlecenia w urządzeniu. W określonym czasie dogodnym dla użytkownika, będzie mógł pobrać swoje pozycje a system biblioteczny zidentyfikuje każdy ruch odbioru i zwrotu. Do zapewnienia pełnej użytkowości pracy książkomatu zostanie także doprowadzona dostępność sieciowa LAN wraz z zasilaniem elektrycznym 230V w miejsce jego ustawienia. Książkomat zostanie także wyposażony w moduł licencji protokołu SIP2, który pozwoli na pracę maszyny traktując urządzenie jako nową, mobilną placówkę biblioteczną.

Dostęp przez 7 dni w tygodniu

Wzrost czytelnictwa, popularyzacja książek i czasopism wpisuje się w statutowe cele instytucji, działań edukacyjnych włodarzy miasta Zielonej Góry a forma i nowe podejście do popularyzacji i technik cyfrowych wpisuje się w program miasta. Dostęp przez 7 dni w tygodniu, od godzin porannych do późnowieczornych pozwoli wypożyczenia również poza typowymi, dziennymi godzinami pracy bibliotek. Zostanie także wyeliminowany obecny brak możliwości wypożyczeń w dni weekendowe w których typowa placówka jest zamknięta. Książkomat i system komputerowy zapewnia możliwość integracji urządzeń o dodatkowe przyszłe urządzenia wspomagające tj. trezory (automatyczne wrzutnie ) dla tradycyjnych książek i wersji audiowizualnych. Będzie możliwe dokupienie czytników na wszystkie oddziały biblioteczne służące do szybszej inwentaryzacji księgozbioru i szybsze ich dysponowanie. Pozwoli to w przyszłości na pobranie kilku książek w jednym miejscu, eliminując czas potrzebny na wizytę w kilku placówkach zlokalizowanych w różnych dzielnicach miasta. Również moduł może być powiększony o stanowisko samodzielnego wypożyczania. Proponowane urządzenia nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie Bibliotek, ani także nie destabilizuje obecnego funkcjonowania placówek. Będzie ciekawym wsparciem, dla popularyzacji czytelnictwa i czytelników, którzy obecnie z różnego rodzaju uwarunkowań społecznych, logistycznych i technicznych a także związanych z Covid 2019, nie korzystają na co dzień z biblioteki. Rozwiązanie ułatwi dostępność dla zielonogórskiej młodzieży szkolnej, studentom uczelni wyższych, seniorom a także świadomym czytelniom dając także możliwość edukacyjną w sferze obsługi i transferu nowoczesnych technologii. Po rozmowach z ekspertami z dziedziny informatyzacji bibliotek jak i z samymi mieszkańcami Zielonej Góry istnieje bardzo duża potrzeba rozwoju tej formy popularyzacji czytelnictwa, która również wpisuje się w obecną i przyszłą sytuację zagrożeń epidemicznych. Ruch czytelniczy i kontakt bezpośredni może być ograniczony do minimum. Kontrola i rygor bezpieczeństwa obsługi książkomatu zostanie zagwarantowane przez już istniejące procedury bezpieczeństwa w bibliotece.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here