Komunikaty o oszustach pomogły. Starsze osoby nie dały się okraść i dzwoniły na policję

0
183
Policjanci z Zielonej Góry znaleźli desperata
zdj; KMP w Zielonej Górze

Wczoraj informowaliśmy o wzmożonej aktywności oszustów, którzy dzwonią do osób starszych i próbują wyłudzić pieniądze „Na wnuczka” i na „Na policjanta (czytaj: Komunikat policji).

Policja otrzymała wiele powiadomień o oszustach

W naszym powiecie znów grasowali oszuści wyłudzający pieniądze przez telefon. Wczoraj usiłowali okraść trzy kobiety wmawiając im, że policjanci prowadzą tajną akcję przeciwko oszustom „na wnuczka”. Na szczęście nikt nie dał się nabrać, natomiast zielonogórzanki powiadomiły policję. O podejrzanych telefonach powiadomiło również policjantów 6-cioro innych mieszkańców miasta.

–  Po raz kolejny ostrzegamy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze dzwoniąc przez telefon i podając się za członka rodziny w kłopotach lub ostatnio za policjanta, który prowadzi „tajną akcję” przeciwko oszustom na wnuczka. Dzwoniący oszust poleca wypłacić pieniądze i oddać je na przechowanie „policjantowi”, który się po nie zgłosi. Perfidni przestępcy wybierają na swoje ofiary osoby starsze, które tracą w ten sposób oszczędności całego życia. Pierwsze połączenie jest zawsze przez telefon stacjonarny – informuje Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Zadzwonić na telefon alarmowy w trakcie rozmowy? Bzdura!

Kilkoro zielonogórzan odebrało wczoraj przed południem telefony stacjonarne w swoich domach. Dzwoniący podawał się za policjanta z CBŚ, który prowadzi tajną akcję przeciwko oszustom „na wnuczka”. Oczywiście zasugerował „sprawdzenie” tej informacji pod numerem 997 – wybierając go w trakcie prowadzonej rozmowy. Jest to oczywista bzdura, bo wtedy oczywiście nie wykonuje się nowego połączenia tylko oszuści zmieniając głos przedstawiają się jako „dyżurny Policji”.

Na szczęście publikowane w mediach informacje oraz komunikaty policji pomogły ustrzec się przed oszustwem osobom, które odebrały wczoraj podejrzane telefony. Dyżurny KMP w Zielonej Górze został powiadomiony przez dziewięcioro mieszkańców miasta o podejrzanych telefonach– informuje M. Barska.

UWAGA!

Ø        Policjanci nie angażują do swoich akcji osób cywilnych.

Ø        Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo.

Ø        Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

 

·        Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

·        Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

·        Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

·        Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

·        Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

·        Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 997.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here