Komin bloku węglowego Elektrociepłowni Zielona Góra znika z miejskiego krajobrazu

6
1675
fot. Zdjęcie z dn. 17.10.2019 r. Dziś trwają już prace na szczycie komina węglowego/ Elektrociepłownia "Zielona Góra", OGE Energia Ciepła/ materiały prasowe

Na terenie Elektrociepłowni „Zielona Góra”, należącej do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, rozpoczęły się prace rozbiórkowe starego komina bloku węglowego. W najbliższym czasie komin, który jest najwyższym elementem Zielonej Góry zniknie z krajobrazu miasta.

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe w Elektrociepłowni “Zielona Góra”

Elektrociepłownia „Zielona Góra” od 2004 roku, po wybudowaniu bloku gazowo-parowego, produkuje energię elektryczną i ciepło w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Blok węglowy używany był jeszcze jako źródło dodatkowe do roku 2012.

Zielonogórska elektrociepłownia rozpoczęła już prace rozbiórkowe i porządkuje teren pod przyszłe inwestycje. Zniknęła już bocznica kolejowa służąca do transportu węgla, a także urządzenia do odpylania spalin przy kominie. Rozpoczął się również demontaż suwnicy bramowej. W zakresie prac zaplanowanych do marca 2020 roku znalazło się jeszcze wyburzenie galerii nawęglania i wieży przesypowej.

 Porządkowanie terenu na potrzeby przyszłych inwestycji

Obecnie prowadzone prace mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Utrzymanie nieużytkowanych instalacji i urządzeń kosztuje, a nieremontowany obiekt z biegiem czasu mógłby stanowić realne zagrożenie dla sąsiadujących budynków i pracowników. Drugim aspektem jest porządkowanie i przygotowanie terenu na potrzeby przyszłych inwestycji. Rozbiórka komina bloku węglowego ma też wyraźny wymiar symboliczny, ponieważ komin przy bloku węglowym był do tej pory charakterystycznym elementem widokowym w mieście. Jednak w najbliższych dniach zniknie, a Elektrociepłownia wykona kolejny krok w kierunku zapewniania bezpieczeństwa przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska – podkreślił Krzysztof Kwiecień, Prezes Zarządu Elektrociepłowni „Zielona Góra”.

Kiepski stan komina

Rozbiórka najwyższej konstrukcji na terenie zakładu, czyli komina H-80 przy nieczynnym bloku węglowym, jest związana głównie ze stanem technicznym komina. Komin wolnostojący o konstrukcji stalowej z czterema przewodami spalin o przekroju 1,62 m ma aż 80 metrów wysokości i będzie wyburzany etapowo, zaczynając od szczytu. Do całej operacji został sprowadzony specjalny dźwig LTM 1350 przez wykonawcę prac, spółkę JDK z Katowic.

Na tempo prac wpłynie pogoda

Prace demontażowe są drobiazgowo zaplanowane. Priorytetem jest bezpieczeństwo robotników. Pracujemy pod ścisłym nadzorem służb BHP Elektrociepłowni „Zielona Góra”. Duży wpływ na przebieg prac będą miały czynniki pogodowe, czyli głównie wiatr i ewentualne ograniczenia widoczności. Bardzo się cieszę, że kwestie formalne związane z pracami budowlanymi udało się sfinalizować bardzo sprawnie w Biurze Administracji Budowlanej Urzędu Miasta. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w podobnych zadaniach w całej Polsce i jestem przekonany, że cały zakres prac zostanie przeprowadzony sprawnie i bezpiecznie – powiedział Wacław Jedynak, koordynator robót po stronie wykonawcy, spółki JDK z Katowic.

Źródło: materiały prasowe Elektrowni “Zielona Góra”, PGE Energia Ciepła

PODZIEL SIĘ

6 KOMENTARZE

  1. Pamiętam czasy kiedy śnieg w obrębie okolic elektrociepłowni miał czarny kolor.
    Aż się łezka w oku kręci z blokiem węglowym i tym poczwórnym kominem wys. 80m.
    Sprzedaż takiej ilości złomu to duży zysk – brawo EC!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here