Karta EKUZ dla opiekunki seniora w Niemczech

0
59
fot. materiały prasowe

Karta EKUZ to jeden z podstawowych dokumentów, jakie powinna zabrać ze sobą osoba wyjeżdżająca za granicę. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w skrócie EKUZ potwierdza bowiem prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa Unii Europejskiej lub EFTA. Do czego w praktyce upoważnia karta EKUZ? Czy opiekunka seniora w Niemczech może z niej korzystać?

Czym jest karta EKUZ?

Karta EKUZ to mała niebieska karta, która zawsze powinna towarzyszyć wyjazdowi za granicę – bez względu na to, czy ma on charakter zawodowy, czy turystyczny. Jest ona potwierdzeniem, że jest się osobą ubezpieczoną i uprawnioną do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej.

Czy z karty EKUZ może korzystać opiekunka seniora w Niemczech?

Do korzystania z karty EKUZ upoważniona jest każda osoba ubezpieczona. Aby ją otrzymać, należy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ, można też o nią wnioskować online. Warto jednak pamiętać, że są dwa rodzaje karty EKUZ – turystyczna i pracownicza. Osoby zatrudnione w Niemczech powinny wybrać tą drugą. Uzyskują do niej prawo na podstawie złożonego i potwierdzonego w ZUS druku A1. To, dlatego tak ważne jest, aby oferty pracy dla opiekunek w Niemczech weryfikować pod względem legalności zatrudnienia. Praca bez umowy, na tzw. czarno oznacza, że do ubezpieczenia nie ma się praw, a wszystkie koszty ewentualnego leczenia trzeba pokryć z własnej kieszeni.

Do czego uprawnia karta EKUZ w Niemczech?

Karta EKUZ pozwala na skorzystanie z pomocy medycznej w Niemczech, trzeba jednak pamiętać, że nie zapewnia ona pełnej ochrony. Darmowa pomoc w jej ramach będzie udzielona jedynie w przypadkach nagłego zachorowania, wypadku czy nieprzewidzianego urazu np. zawału, zatrucia, wysokiej gorączki, złamania. O tym, czy pomoc medyczna w danej sytuacji kwalifikuje się do refundacji, decyduje jednak lekarz. Należy jednak podkreślić, że są takie czynności, które nigdy nie zostaną zrefundowane przez EKUZ. Należy do nich m.in.

  • koszt transportu medycznego do Polski,
  • leczenie w prywatnych placówkach, które nie działają w ramach odpowiednika NFZ,
  • koszty usług, które nie zostały uwzględnione na liście niemieckiej służby zdrowia, jako te bezpłatne,
  • koszt akcji ratowniczej.
fot. materiały prasowe

Jak korzystać z karty EKUZ w Niemczech?

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech obowiązkowo należy zabrać ze sobą kartę EKUZ Najlepiej na wypadek zagubienia oryginału mieć kilka jej kopii ze sobą. Oryginał lub kopie zawsze należy mieć ze sobą, wybierając się do lekarza i jeszcze przed wizytą poinformować go, że posiada się EKUZ. Placówka medyczna będzie wymagała pokazania karty oraz dowodu tożsamości.

 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here