Dziś radni zdecydują, czy będzie rondo św. Urbana I w Zielonej Górze

0
673
fot. ZielonaNews.pl

Na jutrzejszej sesji rady miasta radni zdecydują, czy nowo powstałemu rondu w Zielonej Górze, zlokalizowanemu na skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej, ul. Pułkownika Witolda Pileckiego i ul. Racula-Głogowska nadać nazwę „Św. Urbana I – Patrona Miasta”.

Z wnioskiem  o nadanie rondu imienia św. Urbana wystąpił Społeczny Komitet Św. Urbana I skupiający środowiska osób świecki zainteresowanych promocją patrona miasta wśród zielonogórzan. – Społeczny Komitet św. Urbana I w Zielonej Górze poprzez inicjatywę obywatelską nadania nazwy rondu przy zbiegu ul. Wrocławskiej i płk. Pileckiego chce rozszerzyć świadomość zielonogórzan i gości o patronacie św. Urbana I nad Zieloną Górą. Proponowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców Zielonej Góry, którzy ideę tę poparli poprzez złożenie wymaganej ilości podpisów pod projektem uchwały przedstawionych przez Projektodawców, do których zgodnie ze Statutem Miasta Zielona Góra należy grupa min. 400 mieszkańców Miasta, wpisanych do rejestru wyborców Miasta Zielona Góra – wyjaśniają projektodawcy.

Społeczny Komitet Św. Urbana I podkreśla, że chce by w ten sposób nie tylko mieszkańcy Zielonej Góry, ale również goście przyjeżdżający i wyjeżdżający z miasta w kierunku południowym, uzyskali informację, że Zielonej Górze patronuje św. Urban I, który w tradycji chrześcijańskiej jest patronem winiarzy i winnej latorośli. – Jest to kolejny sposób podkreślania przez Miasto wielowiekowych tradycji winiarskich, oraz tego, że Zielona Góra słusznie uchodzi za winiarską stolicą Polski, nie tylko ze względu na odradzające się winiarstwo w mieście i regionie, ale również na patronat św. Urbana I. Rondo Patrona Miasta u zbiegu ulic Wrocławskiej i płk. Pileckiego jest także jedynym rondem znajdującym się na terenie parafii św. Urbana I, parafii patronalnej Zielonej Góry, dlatego też w pełni uzasadnione jest nadanie temu, a nie innemu rondu, patronatu św. Urbana I – wyjaśniają projektodawcy.

Jak św. Urban I stał się patronem miasta?

W sierpniu 2009 roku Ks. Biskup Stefan Regmunt utworzył w Zielonej Górze nową parafię na Wzgórzu Braniborskim, dając jej za patrona św. Urbana I. To wydarzenie stało się impulsem do inicjatywy świeckich, by idąc za wzorem większości polskich miast, które mają swoich świętych patronów ogłosić św. Urbana I patronem całego miasta. Już 3 października tego roku zawiązał się Społeczny Komitet Ogłoszenia św. Urbana I patronem Miasta Zielona Góra, na którego czele stanął Zbyszko Stojanowski-Han. Póżniej zaczęto zbierać podpisy wśród mieszkańców miasta w celu przedstawienia inicjatywy uchwałodawczej radnym miejskim, zmierzającej do podjęcia oświadczenia – wyrażenia woli ustanowienia św. Urbana I patronem Zielonej Góry. nicjatywa uchwałodawcza Społecznego Komitetu św. Urbana I została podjęta przez radnych 24 listopada 2009 r. przyjętym oświadczeniem wyrażającym wolę ustanowienia św. Urbana I patronem Zielonej Góry i zobowiązującym Przewodniczącego Rady i Radnych Miasta do działań upoważniających Biskupa Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dr Stefana Regmunta do starania się o zatwierdzenie patrona przez Stolicę Apostolską. W podjętym wówczas przez radnych oświadczeniu woli, czytamy m.in.: mając na względzie winiarskie tradycje Zielonej Góry oraz liczne głosy mieszkańców (…) wyraża się wolę ustanowienia patrona winiarzy, winnej latorośli oraz dobrych urodzajów św. Urbana I – patronem naszego miasta. Wspólne działania mieszkańców oraz władz świeckich i duchownych szybko zakończyły się sukcesem, bowiem już 22 czerwca 2010 r. watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, którym zatwierdziła św. Urbana I Patronem Zielonej Góry. Uroczyste przyjęcie patronatu św. Urbana I nad Zieloną Górą odbyło się na specjalnie zwołanej sesji Rady Miasta w dniu 5 września 2010 roku.

Przewodniczący Rady Miasta przekazując dekret prezydentowi podkreślił znaczenie uroczystość faktu, że św. Urban, patron winiarzy, bierze w opiekę Zieloną Górę tak bardzo przecież związaną z winnicami i winoroślą. Natomiast Prezydent zapowiedział, że co roku w pierwszą niedzielę Winobrania zielonogórzanie będą obchodzić Święto Patrona Miasta Świętego Urbana.

Od tego też czasu Dni Zielonej Góry rozpoczynają się obchodami ku czci Patrona Miasta – św. Urbana I. W przeddzień tej uroczystości podczas tzw. Nocy św. Urbana ma miejsce wieczorna procesja z figurą i relikwiami patrona miasta z kościoła pw. św. Urbana I na Wzgórzu Braniborskim do zielonogórskiej konkatedry pw. św. Jadwigi Śląskiej. Już bowiem w 2011 roku udało się sprowadzić z Włoch relikwie tego świętego. Patronat św. Urbana I nad Zieloną Górą ma nie tylko chronić miasto przed warunkami atmosferycznymi i wypraszać urodzaj winnej latorośli winiarzom, ale rozbudzać wśród zielonogórzan żywą wiarę, szacunek i miłość.

Źródło: Uchwała rady miasta

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here