Jak płatne są nadgodziny?

0
214
fot. materiały prasowe

Konieczność pozostania w pracy dłużej – na wyraźne polecenie osoby przełożonej, wiąże się z nadgodzinami, które są dodatkowo płatne. Zasady wypłaty środków pieniężnych za pracę w godzinach nadliczbowych określa Kodeks pracy. Co warto wiedzieć, żeby móc obliczyć wysokość wynagrodzenia, w skład którego będzie wchodziła kwota za nadgodziny?

Kiedy mowa jest o nadgodzinach?

Zgodnie z Kodeksem pracy wynagrodzenie za nadgodziny należy się wtedy, gdy pracownik musi wykonywać obowiązki zawodowe ponad normę swojego czasu pracy lub w przedłużonym dobowym czasie pracy. A zatem osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę powinna pracować po 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Dłuższe wykonywanie zadań służbowych rozumiane jest jako nadgodziny, które są dodatkowo płatne. Przy czym należy podkreślić, że na pozostanie w pracy w godzinach nadliczbowych musi wyrazić zgodę przełożony lub sam musi wydać takie polecenie z uwagi na szczególne potrzeby.

Jakie wynagrodzenie przysługuje za nadgodziny?

Wysokość wynagrodzenia za nadgodziny nie jest ustalana przez pracodawcę, lecz wynika z Kodeksu pracy oraz płacy zasadniczej lub stawki, którą mamy płaconą za godzinę. Zgodnie z artykułem 151 § 1 Kodeksu pracy, pracownik otrzymuje dodatek w postaci 100% wynagrodzenia za nadgodziny wówczas, gdy wykonuje nadgodziny:

– w nocy;

– w niedzielę oraz w święta, które zgodnie z rozkładem pracy miały być dniami wolnymi;

– w dniu, który miał do odebrania po przepracowanej niedzieli lub święcie, przypadające na dzień pracujący – zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy, np. praca w tzw. systemie.

W każdym innym dniu, kiedy pracownik musiał pójść do pracy, mimo iż przysługiwał mu dzień wolny bądź musiał pozostać w pracy dłużej niż obowiązujące go 8 godzin, kwota, która przysługuje mu za nadgodziny, wynosi 50% wynagrodzenia.

Pracodawcy, którzy mają wątpliwości co do niektórych zapisów w Kodeksie pracy, poszukują doradztwa prawnego lub zlecenia określonych usług, mają do dyspozycji prawników oraz radców prawnych, którzy oferują m.inporady prawne z prawa pracy.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here