Jak optymalnie rozmieścić produkty w magazynie?

0
96
fot. materiały prasowe

Sposób rozmieszczenia towarów w magazynie ma ogromne znaczenie dla wydajności pracy tego obiektu. W czasach, kiedy jak nigdy dotąd liczy się szybkość realizacji zamówienia, nikt nie chce zbyt długo szukać potrzebnych produktów lub narażać się na błędy z powodu chaosu w strefie składowania. Magazyny mają jednak ograniczoną pojemność i ich operatorzy muszą liczyć się z koniecznością mądrego zaplanowania tej przestrzeni i upewnienia się, że dobrze wpisuje się ona w potrzeby działalności. Więcej o tym, jak optymalnie rozmieścić produkty w magazynie, opowiadamy w tym artykule.

O czym należy pamiętać, projektując sposób rozmieszczenia produktów w magazynie?

Sposób przechowywania produktów w magazynie w dużej mierze zależny jest od ich rodzaju. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla płynnej organizacji pracy w magazynie, lecz również dla bezpieczeństwa składowanych produktów. Istnieje wiele sposobów na ulepszenie tej przestrzeni i uczynienie jej dobrze przystosowaną do działalności firmy — kilka z nich zebraliśmy poniżej.

Zapewnij towarom odpowiednie warunki przechowywania

Podstawową kwestią, o którą muszą zadbać osoby projektujące tę przestrzeń, jest ustalenie, jakie warunki przechowywania należy zapewnić poszczególnym grupom towarów. Niektóre z nich z powodzeniem mogą być składowane na zewnątrz, inne kategorycznie muszą być chronione przed czynnikami zewnętrznymi, najczęściej przede wszystkim wilgocią. Grupą produktów wymagająca szczególnie odpowiedniego traktowania są także towary, które należy składować w mroźni lub próżni. Jeśli towary mogą być przechowywane na wolnym powietrzu, możesz przenieść je do magazynu otwartego, tym samym oszczędzając miejsce wewnątrz hali.

Termin przydatności produktów a sposób ich rozmieszczenia

Dla optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej warto także zwrócić uwagę na datę przydatności skasowanych towarów. Im szybciej upływa termin ważności, tym prędzej produkt powinien zostać wydany z magazynu. Układanie towarów tak, by pracownicy magazynu mogli mieć łatwy dostęp do egzemplarzy z najszybciej upływającą datą przydatności, pomoże zapobiegać marnowaniu zasobów i usprawni pracę w przestrzeni składowania. Produkty długoterminowe lub z najodleglejszą datą ważności można przechowywać na przykład na najwyższych półkach lub z tyłu regału.

Uwzględnij wymiary i wagę składowanych towarów

Optymalne zarządzanie przestrzenią magazynową jest łatwiejsze, jeśli składowane w niej towary rozdzielone są pod kątem ich wagi i rozmiarów. Uwzględnione parametry mogą pomóc w lepszym doborze regałów magazynowych czy projektowaniu ścieżek między nimi. Ładunki dłużycowe, czyli wąskie i długie (np. bele drewna, stalowe rury czy pręty), można składować na regałach wspornikowych. Jeśli do przechowywania większych ładunków wykorzystuje się palety, odpowiednim rozwiązaniem dla tej części magazynu będą regały paletowe.

Dobrze zaprojektowany magazyn to istotna składowa sukcesu firmy. Warto więc upewnić się, że wykorzystuje się najlepsze rozwiązania w zakresie projektu i wyposażenia. W planowaniu, budowie i zagospodarowywaniu magazynów pomaga Panattoni — polski i europejski lider przestrzeni logistycznych i przemysłowych. Więcej informacji na temat tego dewelopera można znaleźć na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=pomeranian.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here