Jak odbudować zęba po leczeniu kanałowym?

2
413

Leczenie kanałowe zęba ma ogromną wartość dla pacjentów, którym zależy na zachowaniu naturalnych zębów. Często jest to jedyna droga do tego, by uniknąć ekstrakcji zęba. Z leczeniem kanałowym, zwanym także leczeniem endodontycznym, lekarze dentyści udowadniają, że ekstrakcja zęba nie jest zawsze konieczna. Dowiedz się, na czym polega leczenie kanałowe i co powinieneś zrobić po zastosowaniu tego typu leczenia.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu kanałów zębowych. Usunięcie chorej miazgi jest niezbędne, aby pozbyć się nieodwracalnego zapalenia miazgi.  Wspomniana choroba jest pokłosiem nieleczonej próchnicy. Powstałe zakażenie stanowi zagrożenie dla zdrowia, a przede wszystkim może być bardzo bolesne.

Dentysta podejmuje się wykonania leczenia kanałowego po to, by pacjent mógł zachować naturalnego zęba. Stomatolodzy z Medident Stomatologia specjalizują się między innymi w leczeniu stomatologicznym. Warto pamiętać, że każdy naturalny ząb jest na wagę złota i warto jest o niego walczyć. Uratowany ząb niestety często okazuje się być słaby, podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Czy odbudowanie zęba jest konieczne?

Leczenie kanałowe osłabia strukturę zęba, co wpływa na jego wytrzymałość. Ząb, na którym została zastosowana endodoncja, jest podatny na złamania i ukruszenia, a dodatkowo na szkodliwe oddziaływanie bakterii. Jego struktura może ulec szybkiej degeneracji, przez co pacjent będzie zmagać się z kolejnymi dolegliwościami.

Choroba, a także leczenie kanałowe powodują, że rekonstrukcja zęba jest konieczna, aby mógł on poprawnie funkcjonować po zabiegu. W innym wypadku pacjent musi liczyć się z krótkotrwałością zabiegu – w takich warunkach może dojść do ponownego zakażenia.

Jak odbudować strukturę zęba?

Wiesz już, że po zabiegu leczenia kanałowego, konieczne jest odbudowanie struktury zęba. Pacjenci zastanawiają się, w jaki sposób to zrobić – przykleić licówki czy zastosować korony protetyczne? Lekarze dentyści nie pozostawiają złudzeń w tej kwestii.

Licówki po leczeniu kanałowym z reguły nie zdadzą egzaminu – ubytek tkanki w zębie często jest zbyt duży, aby zdecydować się na przyklejenie licówek. Warto jednak zapytać stomatologa, który przeprowadzał zabieg, czy aktualny stan zęba pozwala na zastosowanie licówek.

W większości przypadków zaleca się, aby zabezpieczyć ząb z pomocą korony protetycznej. Jej użycie pozwala na skuteczne odtworzenie funkcji i wyglądu naturalnego zęba. Obecne korony, na przykład pełnoceramiczne, są warte szczególnej uwagi. Ich wygląd w niczym nie ustępuje naturalnemu zębowi, co stanowi dużą zaletę.

Pacjent ma również do dyspozycji korony ceramiczne, które posiadają podbudowę metalową. Ich cena jest niższa, niż koron pełnoceramicznych, jednak poziom ich estetyki jest nieco niższy. Tam, gdzie jest to możliwe, warto jest stosować korony pełnoceramiczne.

Czy korzystałeś z leczenia kanałowego?

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Jest test zlecony to na pewno dostaniesz odpowiedź że robić kanałowo.
    Przygotuj tylko ładnych kilka stówek za robotę…

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here