Edukatorzy antydyskryminacyjni w szkołach w Zielonej Górze. Jest już projekt

9
1117
fot. ZielonaNews.pl

Magistrat we współpracy m.in. z Instytutem Równości ma w planach zrealizowanie programu szkolenia edukatorów antydyskryminacyjnych.  – Mam nadzieję, że projekt przygotowania pedagogów w dużej mierze załagodzi sytuację i da szansę naszym dzieciom i młodzieży – mówił dziś Filip Czeszyk.

Instytut Równości krytykuje narrację

wokół wydarzeń w V LO

fot. ZielonaNews.pl

 

Na wstępnie Instytut Równości podkreślał, że narracja wokół wydarzeń w V LO w Zielonej Górze była bardzo negatywna. – Wydarzenia w V LO zostały bardzo ostro zrelacjonowane: że „młoda osoba, która jest bardzo agresywna”. Narracja była bardzo negatywna. A my chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że takie sytuacje nie dzieją się bez powodu.  Chcieliśmy zwrócić uwagę, że to jest dramat całej szkoły, miasta ale przede wszystkim dramat tych młodych ludzi. W związku z tym jak narracja była prowadzona przez całą opinię publiczną, w jaki sposób mówi się o takich sytuacjach, stwierdziliśmy, że potrzebne jest wsparcie – mówiła dziś Agnieszka Chyrc z Instytutu Równości. A Kacper Kubiak (Instytut Rónowności) zauważa: To jest kolejny kryzys, jeśli chodzi o szkoły zielonogórskie. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy mieliśmy trzy poważne kryzysy, które „poszły” w Polskę. My próbujemy już z tym coś zrobić. Nie ma na co czekać. Zielona Góra udowadnia, że robimy swoje i nie będziemy czekać na pomoc z zewnątrz.

Będzie szkolenie kadry pedagogicznej

Filip Czeszyk złożył na Komisji Edukacji Rady Miasta wniosek dotyczący szkolenia kadry pedagogicznej w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej, edukacji seksualnej oraz interwencji kryzysowej. –  Mój wniosek wypływający z komisji edukacji poparły wszystkie kluby, czyli mamy w mieście rozsądnych ludzi po każdej stronie i za to jestem wdzięczny i myślę, że to jest dobry znak na przyszłość – mówił F. Czeszyk. Tłumaczył, że wspólnie z magistratem pracuje nad specjalnym programem szkolenia edukatorów antydyskryminacyjnych, czyli pedagogów, którzy będą przygotowani do tego, żeby szkolić innych pedagogów w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej. – Chodzi o to, żebyśmy mieli wyszkoloną kadrę, która będzie potrafiła działać w tego typu sytuacjach. Ale to nie chodzi, żeby to było wyłącznie działanie kryzysowe, w momencie kiedy coś się już wydarzy. Przede wszystkim te zespoły pedagogów mają mieć zadanie prewencyjne – mówił dziś Filip Czeszyk.

Jak długo potrwa projekt?

Koszt projektu szacuje się na 250 do 300 tys. zł.  – My zrobimy co możemy, żeby jak najszybciej ruszyć z taką akademią. W ciągu roku jesteśmy w stanie przeszkolić około 25 osób. Potrzebujemy 75. do stu osób wyszkolonych żeby zaspokoić potrzeby całego naszego systemu edukacyjnego. To jest długofalowy projekt – wyjaśniał dziś F. Czeszyk. Więcej możecie posłuchać w wideo poniżej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ

9 KOMENTARZE

  1. Za te pieniądze można by uratować wielu ludzi inwestując w poprawę bezpieczeństwa na przejściach…. Ale widać że władze wolą trwonić pieniądze i szukać wyimaginowanych problemów i to za nasze podatki….

  2. Szanowni Państwo, nie ma już większych problemów w mieście! Jak chcą ci Państwo (ten radny nie jest moim radnym-patrz FB) to niech dobrowolnie dla chętnych po lekcjach robią pogadanki! Oczywiście społecznie! Projekt jaki ma tytuł co będzie jeszcze przemycane w treściach? To dopiero początek…

  3. Szkoly to nie miejsce dla „nich” i chyba raczej to „oni” powinni zostac przeszkoleni z tolerancji I jeszcze nasza kase sobie zbija na swoje akcje….

  4. Ja mam propozycje dla oburzonego aby wystapil z wnioskiem o dobrowolne pogadanki z religi po lekcjach , To kosciol jest w wiekszosci odpowiedzialny za mowe nienawisci To dzieci sa zmuszane do uczestnictwa w indroktrynacji prowadzonej przez kosciol .!!!! RAMEN

  5. Wredna@
    Ciekawe rzeczy piszesz. „Kościół odpowiedzialny za mowę nienawiści”, daj jeden konkretny przykład, ale nie z mediów tylko z własnych lub kogoś bliskiego doświadczeń.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here