Dodatkowy zasiłek opiekuńczy związany z epidemią koronawirusa

1
2483
fot. ZielonaNews.pl

W związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem placówek do których uczęszczają dzieci, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkowe zasiłki opiekuńcze.  – Po zmianie przepisów ze świadczenia mogą skorzystać nie tylko rodzice dzieci do 8 roku życia, ale także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych – informuje Agata Muchowska, rzecznik lubuskiego ZUS.
Kolejne 14 dni dodatkowego zasiłku

Przepisy weszły w życie 31 marca i zakładają wydłużenie o kolejne 14 dni okresu przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Istotną zmianą jest także przyznanie prawa do świadczenia rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

– Nowy 14-dniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku obowiązuje od 26 marca 2020 roku. Od tego momentu mogą z niego skorzystać także rodzice, których dzieckiem opiekowała się niania (na mocy umowy uaktywniającej) albo dzienny opiekun, jednak z powodu COVID-19 nie mogą dalej tego robić – informuje A. Muchowska.

Dodatkowe świadczenie otrzymają także rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 roku życia w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też opiekunom dzieci,  które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych
Zgodnie z nowymi przepisami, świadczenie dostaną również rodzice osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki ponieważ została zamknięta z powodu koronawirusa.

– Aby otrzymać dodatkowy zasiłek wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o zasiłek. Natomiast osoby, które prowadzą działalność lub współpracują z nimi, powinny złożyć  oświadczenie w ZUS. Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), pocztą lub wrzucić do specjalnej skrzynki w placówce Zakładu. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, jednak należy pamiętać, że od tego uzależniona jest jego wypłata – wyjaśnia A. Muchowska.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach będzie traktowany jak dodatkowy
Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie na nowy okres nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejny zasiłek. – Osoby, które złożyły wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, nie musza się martwic. Będzie on potraktowany jako dodatkowy zasiłek i nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni – informuje A. Muchowska.

Źródło: Materiały prasowe ZUS

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. A co z dziećmi powyżej 8 roku życia?? Jak długo będzie polski rząd gnębił rodziców i wprowadzał w frustrację? Najwyższy czas podwyższyć wiek!!!!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here